„Наказват” Гърция с опростяване на над 50% от дълга й

Европа продължава да е разделена около спасяването на Гърция и по-специално относно размерът на дългът, който ще й бъде опростен. Представители на ЕЦБ споделят, че е възможно и над 50% от дълга на южната страна да бъде изтрит.
Гърция така или иначе е в технически фалит, и държавата не може сама да генерира приходи, с които да финансира разходите си. Гърците трябва да орежат заплати, пенсии и социални плащания с двуцифрен размер, за да успеят да изтрият дупката в бюджета.
Намалението на доходите на населението ще задълбочи депресията и още дълги години ще спуска икономиката на Елада по рецесионната спирала.
Много страни от еврозоната, особено тези с дисциплинирани държавни финанси не са съгласни гърците да бъдат „наказани” с опростени дългове за над 150 млрд.евро. Какво ще стане със задлъжнелите икономики на Италия, Белгия или страдащите от висока безработица и големи бюджетни дефицити Португалия и Испания. Как правителствата в тези страни ще бъдат стимулирани да намаляват фиксалните си дисбаланси и изплащат държавните си дългов? Как всички останали страни в еврозоната и ЕС ще бъдат накарани да са фискално отговорни, след като фискалната безотговорност бива възнаградена.?
Може би Германия и Франция, в които държавният дълг съответства на 80% от БВП и се измерва с трилиони евро, също се надяват в бъдеще да пледират за 50-60% опростяване на държавния им дълг или пък ще развържат ръцете на ЕЦБ, която лесно да монетаризира държавния дълг, като го купува с пари от нищото, така че лихвите по облигациите да останат ниски и правителствата да могат да се финансират евтино още дълъг период от време. Такава е стратегията на японската централна банка и правителство, такава е стратегията и на американската централна банка и правителство.
В икономиката знаем, че безплатен обяд няма, но гърците са на път да опровергаят този постулат.
Най-нормалното нещо е Гърция да обяви мораториум върху огромния си дълг и да започне да харчи само това, което може да събере като данъчни приходи. Ако желае може да върне и драхмата и за няколко години да възвърне конкурентоспособност, срещу обедняване обаче в диапазона 50-70% от текущите нива.
Този филм вече сме го гледали в Аржентина, но девалвацията на националната й валута помогна на латиноамериканската страна да върне конкурентоспособността си и само за едно десетилетие да постигне по-високи икономически резултати от преди девалвацията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10