Бъдещият премиер на Италия - поредна политическа връзка на Goldman Sachs

Настъплението на американската банка Goldman Sachs в Европа продължава, след като стана ясно, че Марио Монти е с най-големи шансове да оглави ново италианско правителство след ерата „Берлускони”. Човекът, който ще замени Берлускони, в опит да изведе Италия от кризата, е бивш съветник по международните въпроси във финансовата институция. Монти е уважаван икономист, ученик на Нобеловия лауреат Джеймс Тобин в Йейл. Но той има и доста критици, които смятат, че той е част от тази група хора, чиито действия доведоха до финансовата криза от 2008 година и на които сега светът дава власт, за да ни избавят от нея. Как да очакваме хора от световното банково лоби първо да се справят с кризата и второ да наложат такива мерки върху мултинационалните финансови групи, които да намалят системното им значение, за да не се повтаря настоящата ситуация в бъдеще? Имат ли такива хора въобще желание да разрушат сегашния банков модел, в който големите банки се занимават все по-малко с реално кредитиране на бизнеса и домакинствата и все повече с финансови гимнастики, наричани гръмко „финансов инженеринг”?

Италианската връзка на водещата американска банка не е от днес. В края на 90-те години и началото на този век Италия, подобно на Гърция, е търсела начин да намали държавния си дълг, за да стане член на Еврозоната. В интернет може да се намери достатъчно информация, че страната е направила поредица от деривативни сделки с помощта на Уолстрийт, за да прикрие мащаба на своето дългово бреме. Кой мислите е бил финансов министър на Италия по това време? Марио Драги е бил на този пост в периода 1991-2001 година, а отскоро същият е може би едно от най-важните лица в Европа, на които се разчита за разрешаване на дълговата криза. Той замени французина Жан-Клод Трише на поста президент на Европейската централна банка. Преди време пред Европейския парламент Драги твърдеше, че няма нищо общо с подобни сделки, включително и с Гърция. Въпросът е, дали е случайно, че веднага след като напуска финансовото министерство на Италия, Драги заема пост в Goldman Sachs International (2002-2005 година), където е вицепрезидент и управляващ директор?

Разбира се, играта на Goldman Sachs с политическите среди не започва от Италия, а от родната Америка. Неслучайно иронично банката е наричана Government Sachs (government - правителство). През същите тези 20 години ключови бивши фигури от банката като Робърт Рубин (финансов министър на САЩ в двете правителства на президента Клинтън) и Хенри Поулсън (финансов министър от юли 2006 до януари 2009 година при президента Буш) бяха твърдо против регулациите на финансовите деривати и търговията с тях (Рубин) и лобираха успешно за високи нива на ливъридж, за да се залага по-силно на пазарния бум (Поулсън). За сегашния финансов министър на САЩ Тимъти Гайтнер също се счита, че е протеже на Рубин. Той назначава на държавна работа бивши водещи служители и лобисти на Goldman Sachs, за да разчистят това, което бившите им колеги са забъркали.

Монти и Драги нямат много време, за да се докажат като полезни, единия за италианското общество, а другия като стожер на идеята за обединена Европа, защото пазарите ги притискат и ще продължат да го правят с всеки изминал ден. Как ще балансират между интересите на банките и интересите на обществото, които често не вървят успоредно, предстои да видим съвсем скоро.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10