Икономическият растеж и заетостта ще са основна тема на започващия в Брюксел двудневен Европейски Съвет. Очаква се европейските лидери да договорят конкретни мерки за икономическо оживление и създаване на нови работни места.
Първият от много месеци насам некризисен Европейски съвет обещава да се фокусира върху това как европейската икономика отново да тръгне нагоре. Ще се обсъждат стимули за малкия и средния бизнес, който има най-голям потенциал да генерира нови работни места, както и за изследвания и иновации. Финансирането на проекти в областта на транспорта и енергетиката, които да оформят единна европейска инфраструктура, също ще е на вниманието на държавните и правителствени ръководители.
Друг източник на заетост и растеж, за който ще се говори по предложение на председателя на Европейската Комисия Жозе Барозу, е изграждането мрежи за високоскоростен интернет на достъпни цени. Според Барозу, завършеният единен пазар на електронни комуникации може да донесе на Европа допълнителни приходи от над 100 милиарда евро годишно.
Деликатната тема за увеличаване на средствата в Европейския спасителен фонд няма да се обсъжда, очаква се въпросът да бъде решен по-късно този месец
Още в четвъртък вечер обаче предстои пореден кръг дискусии за приемането на България и Румъния в Шенген – темата е поставена в дневния ред от председателя на Европейския Съвет Херман ван Ромпой. Въпреки очаквания натиск от него и от страна на някои държавни и правителствени ръководители, най-оптимистичните прогнози са Холандия да назове месец юли като евентуален срок за преосмисляне на позицията си. Също тази вечер се очаква и решение Сърбия да получи статут на страна-кандидат за европейски членство.
Преди заседанието, премиерът Бойко Борисов ще участва в традиционния работен обяд на Европейската народна партия. По-късно министър-председателят ще се включи и в откриването на живописна изложба по случай националния ни празник в централата на Европейската комисия. Председателят на БСП и Партията на европейските социалисти Сергей Станишев също е в Брюксел за дискусии по позициите на европейската левица за срещата на върха.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..