ДКЕВР обсъжда с колко процента да бъдат повишени цените на парното, топлата вода и тока

 

На открито заседание, Държавната комисия по енергийно и водно регулиране обсъжда с колко процента да бъдат повишени цените на парното, топлата вода и тока. Заседанието започна малко след 10 часа.

Изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов каза, че дружеството води преговори с руския доставчик "Газпром" за намаляване цената на синьото гориво. Ако тези преговори се увенчаят с успех, цената на може да падне още от началото на следващия месец.

Исканото увеличение на синьото гориво от Булгаргаз е 26 на сто, а енергийният регулатор, поне засега, позволява 13%. Гогов обясни, че ако Русия смъкне цената на газа при постановено увеличение от 13%, определено от регулатора, сметките на потребителите отново ще бъдат натоварени, защото всяко увеличение на газа с над 5% задължително води до корекция на цената на топлоенелргията. Гогов поясни, че ако "Газпром" намали цената на газа за България, "Булгаргаз" ще представи това пред ДКЕВР, но от дружеството са съгласни да се прави корекция на цената на газа върху исканите от тях 26% увеличение, а не върху 13-те процента корекция, които регулаторът се готви да постанови.

За смъкване на цените на газа се водят преговори и на правителствено ниво. Дали ще има резултат от тях и какъв, предстои да разберем.

В сряда председателят на регулатора Ангел Семерджиев обясни, че от 1 април парното и топлата вода ще поскъпнат с от 4 до 12 на сто за различните градове, а природният газ - с близо 13 на сто. Това е становището на Комисията, която не се се съгласи с исканото от Булгаргаз увеличение на гената на газа с 26%.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10