Бизнесът в еврозоната се препъна през март, растежа сред азиатските фирми се забави, но пазара на труда в САЩ показа устойчивост през последния месец. Това подчертава различните състояния в световната икономика.
Намалелите поръчки притиснаха европейския бизнес през март, въпреки че компаниите са станали по-уверени за бъдещето на икономиката. Това контрастира със свидетелствата за забавяне в Индия и намаляващо бизнес доверие там.
В същото време излезе новина, че американската икономика е прибавила нови 209 000 работни места в частния сектор през март. Въпреки, че това е намаление спрямо 216 000 през февруари, стойностите остават все така над 200 000. Това доведе до спад на еврото до 3-седмично дъно срещу долара. Всичко това идва след вчерашната новина, че Федералния резерв продължава да очаква по-добри икономически перспективи и да не обмисля за момента каквито и да е стимули.
Имайки предвид факта, че няма конкретни планове за стимулиране на растежа в раздираната от дългове Европа, отговорността за световния икономически растеж остава върху САЩ и развиващите се страни като Китай и Индия, които обаче се забавят.
PMI индекса за еврозоната намаля през март до 49.1 спрямо 49.3 през февруари. Това може би подпечата съдбата на европейската икономика, че е навлязла в рецесия, която се дефинира като две поредни тримесечия на спад на БВП. Първото тримесечие на 2012 не е толкова лошо като последното на 2011, но през последните два месеца излизащите данни са далеч под обещаващите покачвания през януари.
Проблемите на Европа далеч не са свършили. Разходите на Испания нараснаха по време на днешния аукцион, което навреди и на останалите европейски пазари. Стриктният бюджет от тази седмица не успя да убеди инвеститорите, че Мадрид няма проблеми с финансите си.
Някои държави обаче се представят видимо по-добре от други. Активността във Франция на практика е останала без промяна, докато в Германия малко е нараснала. Спадът в Испания пък е по-малък, но остава обезпокоителен.
Като цяло спада все още е незначителен и БВП в еврозоната вероятно ще отчете намаление от 0.2% през първото тримесечие.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..