Производственият сектор в еврозоната потъна още по-дълбоко

Производственият сектор в еврозоната продължи да се срива през миналия месец. Спадът, който започна от периферията изглежда вече обхваща икономиките в сърцето на Европа, тези на Германия и Франция.

Работодателите в производствения сектор са съкратили през април служители с най-голяма скорост за последните над две години, докато новите поръчки са намалели за 11-ти пореден месец. Това загатва за мрачни изгледи пред сектора, който помогна в голяма степен при възстановяването от последната рецесия.

PMI индекса слезе до 45.9 спрямо 47.7 през март. Резултатът е минимално под първоначално отчетения резултат и е най-слабия след юни 2009 година. Стойностите остават под 50, нива които разделят растежа от свиването, за девети пореден месец.

По-рано данни показаха, че сектора се е свил за втори пореден месец в Германия, която е най-голямата европейска икономика. Ситуацията в съседна Франция е подобна. Третата по големина европейска икономика на Италия се сви за девети пореден месец. В Испания, където правителството планира сериозни намаления на разходите с цел редуциране на обществения дефицит, производствения сектор падна с най-голяма скорост след юни 2009 година.

Фабричното производство в Германия поднови спада си, което се дължи на слабото търсене от южна Европа. Така трудно се вижда откъде ще дойде растежа през следващите месеци освен ако експортното търсене от извън еврозоната не нарасне рязко.

Малко европейски икономики продължават да растат, а валутния блок като цяло вероятно ще остане в слаба рецесия до третото тримесечие.

Инфлацията обаче пада към целите на ЕЦБ от 2% и вероятно до юли ще ги достигне.

ЕЦБ възобнови програмата по покупки на облигации през август, когато Италия и Испания започнаха да попадат в бурята, която отвя Гърция. Програмата обаче в момента не е в действие. ЕЦБ пусна и 1 трилион евро под формата на евтини пари в банковата система, както и намали лихвите през декември до рекордно ниските нива от 1%, за да стимулира растежа, но и това засега не помага.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10