Английската икономика попадна отново в рецесия, при това по-бързо, отколкото се очакваше, и изглежда малко вероятно скоро да се възстанови. Това показаха данни от днес, които потвърдиха мрачните предсказания на централната банка, която е повече от сигурно, че ще възобнови програмата от стимули по време на заседанието си следващата седмица.
Икономиката на острова се е свила с 0.3% в периода януари-март. Това потвърди по-ранните оценки, но Бюрото за национална статистика ревизира оценката си за последното тримесечие на 2011 година до спад от 0.4%, който е по-голям, отколкото първоначално беше отчетен.
Серия от песимистични резултати подчертават широката слабост на английската икономика, която се мъчи да набере скорост след финансовата криза през 2007/08, докато в същото време правителството съкращава разходи, а дълговата криза в еврозоната поразява доверието на бизнеса и потребителите.
Председателят на АЦБ Мервин Кинг заяви във вторник, че перспективите са се влошили значително през последните седмици и Великобритания рискува да влезе в низходяща спирала, тъй като бизнесът отлага инвестициите заради несигурното бъдеще на световната икономика.
Днешните данни правят на практика сигурно рестартирането на количествената програма по изкупуване на облигации. Централната банка ще вземе решение за изливането на нови 50 милиарда паунда по време на заседанието си на 4-ти и 5-ти юли.
Спадът на икономиката през първите три месеца на годината можеше да бъде много по-голям ако не беше най-големият скок на правителствените разходи за последните 7 години. Секторът на услугите също допринесе с малък растеж.
Строителството беше ревизирано надолу и отчете най-голямо намаление за последните 3 години, докато индустриалното производство беше също ревизирано надолу към намаление от 0.5%.
Производството през второто тримесечие вероятно ще бъде и по-слабо като допълнителния обществен празник ще се окаже спънка за растежа.
Воденото от консерваторите коалиционно правителство разчита на възстановяване от частния сектор, което да доведе до растеж, докато в същото време продължава стриктните мерки, чиято цел е елиминирането на бюджетния дефицит, който е около 8% от БВП. Тези надежди обаче, изчезнаха заради влошаването на дълговата криза в еврозоната, която е най-големият търговски партньор на Великобритания, както и заради сигналите за забавяне на растежа в САЩ и в нововъзникващите икономики.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..