Забавянето на английската икономика е продължително

Обичайната британска дефиниция за рецесия - две последователни тримесечия на спад на БВП, е подвеждаща. Според по-смисления американски стандарт за „значителен спад на икономическата активност” Великобритания не може да влезе в трета рецесия след финансовата криза през 2008-а година дори и БВП да отчете спад през текущото тримесечие, както вече направи през последните три месеца на 2012-а година.

Трето потъване е невъзможно, защото английската икономика всъщност е затънала в една голяма рецесия. БВП през четвъртото тримесечие на 2012-а и 2011-а беше идентичен, с около 2% по-висок от дъното след кризата и с около 3.4% по-нисък спрямо абсолютния връх от второто тримесечие на 2008-а.

Стагнацията няма да трае вечно. Едно увеличение на населението на Острова и развитието на новите технологии ще са достатъчни за връщането на растежа на БВП ако не през 2013-а, то година или две по-късно. Колкото обаче и да продължи мъртвия период, той вече трае доста години и показа, че на английската икономика й липсва устойчивост и гъвкавост.

БВП трябваше да се възстанови много по-бързо след проблемите на финансовия сектор през 2008-а. По същия начин и търговският баланс трябваше да се подобри драматично след обезценката с 20% на стерлинга, която започна през 2007-а. Официалните стриктни мерки не са извинение за липсата на растеж. Възстановяването във Великобритания изостава въпреки повечето монетарни облекчения в еврозоната и направените по-високи фискални дефицити, отколкото тези в Европа, с изключение на изпитващите трудности членки на ЕС.

Финансовите излишъци бяха специална пречка за Великобритания, но основният препъникамък е институционален. Сред развитите страни Великобритания се отличава с изоставане и неадекватност по отношение на професионалното образование, кредитната й система не помага на малкия бизнес, а икономическата политика на правителството не е последователна. Тези структурни проблеми се натрупаха за голям период от време и както всеки грък или италианец може да обясни, не се решават коректно. Така освен ако Великобритания не положи сериозни усилия за подобрение на институциите си, възстановяването, каквото и да е то, ще бъде слабо, а най-лошото е, че може да подхрани зараждането на нова рецесия.

Подготвена от отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД по материали на международни информационни източници.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10