Източноевропейските икономики поемат курса на свободната парична политика

 

Управляващите в повечето страни от Източна Европа, включително Полша, където основният лихвен процент падна до най-ниското си ниво от почти две години, последваха примера на част от световните икономически сили да стартират политика на по-свободна парична политика.

Полша, чийто министър на финансите Яцек Ростовски обвини високите разходи по заемите за забавянето на развитието на икономиката в страната, понижи основния си лихвен процент с четвърт пункт до 3,75%. Чешките политици  оставиха своя бенчмарк на рекордно ниските 0,05%, което е по-малко от нивото на основния лихвен процент в еврозоната. В Русия, президентът Владимир Путин се присъедини към своите министри в настояване за парично стимулиране на икономиката и понижаване на основния лихвен процент.

Най-бавният икономически растеж от 2009 г. насам накара източноевропейските правителства да намалят основния си лихвен процент по примера на японския премиер Шиндзо Абе, който принуждава Японската централна банка да сложи край на дефлацията в страната, чрез по-свободна парична политика.   

Някои икономически анализатори предупредиха, че прилагането на повече натиск върху централните банки, за да се получи растеж на всяка цена, води до загуба на независимостта на централните банки и повишава риска от инфлация във все още финансово нестабилните източноевропейски икономики.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10