Английската централна банка очаква по-висока инфлация и бавно възстановяване на Великобритания

Снимка: Архив

В т.нар. "Тримесечен инфлационен доклад" Английската централна банка повиши своите прогнози за британската инфлация в следващите месеци, което предполага, че продължителното притискане на домакинствата и потребителските доходи ще продължи в обозримото бъдеще и ще ограничи икономическите перспективи за по-солидно възстановяване.

Британските централни банкери дадоха ясно да се разбере, че те нямат намерение да провеждат затягаща парична политика (политика на повишение на лихвите) в отговор на по-високата инфлация, тъй като очакват продължаваща икономическа слабост на Острова. Но тези по-високи инфлационни прогнози от своя страна може да разубедят някои от членовете на АЦБ, подкрепящи идеята за по-големи стимулиращи икономиката мерки.

Английската централна банка каза, че инфлацията вероятно ще продължи да се повишава в краткосрочен план и ще надвиши прицелното ниво от 2% в рамките на следващите две години, въпреки че за посочения период икономиката ще расте слабо.

Банката прогнозира "бавно, но стабилно икономическо възстановяване" през следващите три години, като Брутният вътрешен продукт ще се върне към своите предкризисни нива едва към 2015-а г. АЦБ обаче вижда рискове за икономиката на Острова, идващи от кризата в Еврозоната и от отслабване на рестриктивните кредитни условия в британската банкова система.

Според банката инфлацията вероятно ще се покачва поради повишение на административните цени (като тези за сметките на домакинствата за енергия и горива), както и от по-слабата британска валута, която може да повиши цените на вносните стоки - главно на енергията и на храните.

АЦБ има за задача да запази годишната инфлация в 2% нивото в средносрочен план, но през последните години банката позволи растежът на цените да надвиши този "таван", без да стартира политика на вдигане на лихвите. Причина за тази „пасивна“ позиция на банката са опасенията, че по-високите британски лихви може да смажат всякаква възможност за икономическо възстановяване в бъдеще.

На специална пресконференция президентът на Английската централна банка Марвин Кинг заяви, че банката ще продължи да игнорира по-високата инфлация, за да подкрепи икономическия растеж и при необходимост ще осигури по-нататъшни парични стимули (ще рестартира печатницата за пари?).

Гуверньорът на АЦБ каза, че британската икономика е по-здрава, отколкото предполагат последните данни и показатели и те предсказват нейното възстановяване. Има причина за оптимизъм. Възстановяването се вижда, предпазливо посочи Марвин Кинг.

Британската лира се срина с 1% до ново 6-месечно дъно от 1.5533 долара, а спрямо еврото падна с 1.3% до осемдневно дъно от 0.8682 като реакция на доклада на Английската централна банка и последвалата пресконференция на шефа на банката Кинг.

Основен мотив за подновените разпродажби на паунди на валутния пазар даде изявлението на АЦБ, че банката е готова да предприеме допълнителни мерки, за да стимулира слабата британска икономика - ангажимент, който беше потвърден и на пресконференцията на шефа на банката. Но според анализатори настоящата нова обезценка на британска лира може да се ограничи, тъй като Марвин Кинг едва ли желае „вербално“ да понижи стойността на британската валута точно преди предстоящата през уикенда среща на страните от Г-20 - среща, на която темата за "конкурентната валутна девалвация" ще бъде една от водещите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10