Бернанке сигнализира, че ФЕД ще продължи с покупките на облигации, но това не успокои финансовите пазари

Снимка: БГНЕС

В своя доклад пред банковата комисия на Сената, президентът на ФЕД Бен Бернанке сигнализира, че Резервът ще продължи своите програми за покупки на американски ценни книжа (държавни облигации и ипотечно-гарантирани книжа), тъй като според него ползите от настоящата стимулираща парична политика за американската икономика са по-големи от потенциалните рискове.

Той посочи, че ФЕД взима "много на сериозно" рисковете, че тази политика може да подхрани прекомерно риск-апетита на инвеститорите на финансовите пазари и поради това Резервът следи внимателно пазарите. В този момент ние не смятаме, че потенциалната цена от повишение на риск-апетита на някои финансови пазари превишава ползите от нашите действия в подкрепа на по-силното икономическо възстановяване и по-бързото разкриване на работни места, посочи Бернанке. Той отбеляза, че политиката на рекордно ниски лихви е помогнала за подновяване на възстановяването на жилищния пазар, довела е до засилване на продажбите на автомобили и други стоки с дълготрайна употреба и е окуражила потребителските разходи.

Но ФЕД не може да се нагърби с цялата тежест за провокиране на по-здраво икономическо възстановяване, допълни той.

Само няколко дни преди реалния риск за автоматично всеобхватно орязване на държавните разходи, което може да влезе в сила от петък (1-ви март), Бернанке препоръча на Конгреса и администрацията на президент Обама да заместят тези автоматични тежки мерки с по-умерено затягане на "бюджетния колан". Той посочи, че автоматичното понижение на разходите с 85 млрд. долара, трябва да бъде заместено с "политики, които намаляват федералния бюджетен дефицит по-умерено в краткосрочен план, но по-съществено в дългосрочен план". Това автоматично свиване на държавните разходи с 85 млрд. долара от 1-ви март - разделено между федералното финансиране на Пентагона и други вътрешни програми - има за цел да доведе до понижение на разходите с 1,2 трлн. долара в рамките на следващото десетилетие.

Бернанке цитира оценки на Бюджетната комисия на Конгреса, според която подобно агресивно свиване на разходите ще намали икономическия растеж на САЩ с 0,6% през настоящата година. С оглед все още сдържаното темпо на икономически растеж, това би представлявало значителна допълнителна тежест в краткосрочен план, мотивира се шефът на ФЕД.

Въпреки заявеното от Бернанке продължаване на програмата на ФЕД за покупки на американски държавни ценни книжа, доларът опитва ново възходящо движение на валутния пазар. Еврото върна от нивата малко над 1,3100 долара обратно към 1,3040 с поглед към сутрешното 7 седмично дъно от 1,3018 долара. Има ново поскъпване на американския долар и спрямо британската лира, както и спрямо т.н. стокови валути като австралийския и канадски долари. Само спрямо йената, американската валута е под известен натиск от продажби.

Изглежда участниците на финансовите пазари оценяват днешното изявление на Бернанке като предпазливо-негативно с оглед рисковете пред американската икономика идващи най-вече от евентуалният неуспех на преговорите между Конгреса и Белия дом за избягване на автоматичното орязване на държавните разходи с 85 млрд. долара от 1-ви март. Тези опасения, в комбинация с политическата криза в Италия, парираха и част от днешното възходящо движение на акциите на Уолстрийт, което беше факт след солидните жилищни данни и рязкото повишение на потребителското доверие в икономиката на САЩ през февруари. Индексът DJIA все още е "на зелено" с 0,48%, но индексите S&P500 и Nasdaq вече се колебаят малко над позитивната територия, след като в началото на търговия отбелязаха по-добро повишение.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10