Търговският баланс на еврозоната излезе на дефицит от 3,9 млрд. евро през януари след излишък за 10,8 млрд. евро в края на 2012-а г. и при прогноза за дефицит в размер на 3,5 млрд. евро.
Основна причина за по-слабите данни е рязкото повишение на вноса на месечна база с 3,1%, докато износът от еврозоната се повиши с 2,0%, показват днешните данни на Евростат.
Това ново влошаване на търговския баланс през януари е пореден сигнал, че икономиката в региона ще отбележи свиване за шесто поредно тримесечие в началото на 2013-а г.
С оглед понижението на потребителските разходи и на бизнес инвестициите през цялата минала година на фона на строгите правителствени мерки на икономии и несигурността за бъдещето на еврозоната, солидното повишение на износа беше основна причина за поддържане на известен динамизъм в европейската икономика.
Но тази позитивна тенденция се промени в края на 2012г., когато износът отбеляза най-силен спад от четири години насам - спад дължащ се отчасти на поскъпването на еврото през последните месеци (от края на лятото).
Според анализатори обаче, не е необичайно регионът да отбелжи голям търговски дефицит през януари с оглед повишения енергиен внос в началото на годината. Търговският дефицит от 3,9 млрд.евро в началото на 2013г. е доста под рекордния дефицит в размер на 9,1 млрд.евро преди година (от януари 2012г.).
Данните на Евростат подчертават продължаващите големи различия в търговския баланс на отделните страни-членки на еврозоната. Европейската статистика показа, че за цялата 2012г. търговският излишък на Германия е в размер на 186,7 млрд.евро, което е солидно повишение спрямо излишък в размер на 157,4 млрд.евро през 2011г. Евростат отбеляза, че има значително подобрение в търговски баланс и на страни като Холандия и Ирландия. Отчита се солидно подобрение и в търговския баланс на страните с дългови проблеми от европейската "южна периферия", като през 2012г. Италия отбелязва най-значителен прогрес, отчитайки търговски излишък от 11,1 млрд.евро след рекорден дефицит от 25,5 млрд.евро преди година. Испания, Гърция, Португалия и Кипър също отбелязват по-ниски търговски дефицити, показват данните на Евростат.
Днес бяха оповестени и доста добри данни за търговския баланс на Италия в началото на 2013г. Според италианската статистика Istat, търговският дефицит на трета по сила икономика в еврозоната се сви рязко през януари до 1,62 млрд.евро след дефицит в размер на 4,6 млрд.евро за същия месец на 2012г. Износът на стоки от Италия отбелязва скок от 8,7% на годишна база до 29,82 млрд.евро, като износът за Европейския съюз се повиши с 2,6%, а за страните извън ЕС се повиши с цели 17,6%.
Вносът в Италия през януари се понижи на годишна база с 1,8% до 31,44 млрд.евро, като вносът от Европейския съюз се повиши с 2,4%, а от страните извън съюза отбеляза спад с 5,6%, показват днешните данни на Istat.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..