Шойбле: Кипър беше много специален случай, сравнение с Люксембург е абсурдно

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Германският министър на финансите Волфганг Шойбле заяви в интервю за немското радио SWR, че Кипър е бил много специален случай. Според него Европейският съюз е намерил вярното решение за отпускане на спасителна помощ от 10 млрд. евро в замяна на наложения еднократен данък върху притежателите на големи по размер депозити в кипърските банки.

Кипър беше много специален случай, всеки знае това. И ние намерихме правилното решение, посочи Шойбле.

Той каза, че Люксембург има напълно различен банков модел спрямо този на Кипър и всяко едно сравнение е абсурдно. Така Шойбле се опита да омаловажи спекулациите в последно време, че проблемите в кипърския банков модел (където депозитите в банките надвишават размера на БВП на страната с над 5-6 пъти) са още по-подчертани в Люксембург (където депозитите надвишават 20 пъти брутния вътрешен продукт на малката държава).

Това изказване на Шойбле е и пореден опит да се успокоят финансовите пазари, че решението за налагане на данък върху кипърските банкови депозити е уникална мярка в спасителната програма за островната държава и няма да представлява модел/шаблон при бъдещи спасителни програми в еврозоната.

Днес се очаква отварянето на кипърските банки, след като те бяха принудително затворени почти две седмици (от 16-и март насам). Внимателно ще се следят определените строги мерки за "капиталов контрол", които имат за цел да ограничат масирано изтегляне на средства от кипърските банки. Това е първото в историята налагане на капиталов контрол върху европейски банки на страна-членка на еврозоната от нейното създаване през 1999-а година насам.

И докато днес ще бъдат отворени кипърските банки, фондовата борса в Никозия ще остане затворена. Кипърската борса ще остане затворена през католическите Великденски празници от 29-и март до 1-ви април, тъй като системата за междубанкови разплащания в еврозоната, известна като Target2, няма да работи, посочиха представители на фондовия пазар в Никозия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10