ФЕД може да допусне само временно слабо повишение на инфлацията в САЩ над ниво от 2%

Снимка: Архив

Вицепрезидентът на Федералния резерв Джанет Йелън намекна, че ФЕД ще позволи слабо и само временно повишение на инфлацията в САЩ над нивото от 2% (сигнал, че ФЕД ще запази политиката на агресивни стимули дори при риск от малко по-висока инфлация?).

Тя е окуражена от последните сигнали за икономическо подобрение, но отбеляза, че има време преди нормалните икономически условия да позволят на ФЕД да отмени настоящите нестандартни финансово-политически инструменти.

Йелън подчерта, че вероятно ще има значителен период от време между края на програмата на ФЕД за покупки на американски цени книжа (т.нар.програма за "количествени улеснения") и началото на премахване на тези стимулиращите мерки.

Нормализацията на финансовото портфолио (финансовия баланс) на ФЕД все още изглежда далеч в бъдещето, заяви вицепрезидентът на Федералния резерв.

Това изявление потвърждава, че Йелън остава на своята досегашната твърда позиция за запазване на настоящите агресивни парични стимули на ФЕД.

На другия полюс беше президентът на ФЕД на Канзас Сити Джорд. Той смята, че настоящата парична политика е прекалено стимулираща. Джордж подчерта, че не е бил съгласен с решенията на ФЕД през последните две заседания, тъй като вижда риск за финансовата стабилност от настоящата парична политика на резерва. Той се опасява, че тази политика може да доведе до раздуване в цените на финансовите активи и смята, че т.нар. изходна стратегия от стимулиращите мерки ще закъснее, а това може да се окаже разрушителна. Според Джордж всеки опит да се ускори икономическото възстановяване (растежа) ще създаде рискове в по-дългосрочен план.

Тези изказвания потвърждават наличието на различия сред членовете на Федералния резерв относно бъдещата политика на парични стимули.

Днешни ключови данни за пазара на труда в САЩ през март може да наклонят везните към една от двете тези - или за запазване на настоящата политика за месечни покупки на американски ценни книжа от ФЕД в размер на 85 млрд. долара (при днешни слаби данни), или към тезата за известно намаляване на размера на тези стимулиращи парични мерки (при данни в рамките или по-добри от прогнозите).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10