Оли Рен: Големите вложители може да пострадат при бъдещи банкови спасителни програми

Снимка: ЕПА / БГНЕС

В интервю през уикенда за финландска телевизия (TV Yle) европейският комисар по парична и икономическа политика Оли Рен посочи, че големите вложители в европейските банки (с депозити над 100 хил. евро) може да пострадат при бъдещи спасителни банкови програми в еврозоната. Обмисля се възможно "подстригване" на големите банкови сметки според планиран нов европейски закон за банкова несъстоятелност, заяви той.

Относно Кипър, Рен отново подчерта, че малката островна държава е била "специален случай". Но той предупреди, че предстояща европейска директива ще допуска носене на отговорност от страна на инвеститори и вложители в случай на банково преструктуриране или банкова ликвидация. В такива случаи (на носене на отговорност) ще има много ясна йерархия - акционерите на първо място и след това евентуално негарантираните инвестиции и депозити в закъсалите банки, смята той.

Оли Рен потвърди, че депозитите до 100 хил. евро са "свещени" и че спестяванията под този лимит ще бъдат винаги безопасни и гарантирани.

Европейският комисар също така желае да види по-нататъшни мерки от страна на ЕЦБ в подкрепа на еврозоната за измъкването й от настоящата рецесия. Според него основен проблем в момента е високата цена на финансирането (високите лихви по кредитите) за европейските компании и по-специално тези от южна Европа. Поради тази причина изявленията от ЕЦБ в четвъртък (след редовното заседание на банката) относно възможно предприемане на стандартни и нестандартни мерки са много важни, тъй като Европейската централна банка може да има своята роля за облекчаване на настоящото положение, посочи Оли Рен.

Тези коментари на европейския комисар са пореден знак за финансовите пазари, че мерките в спасителната програма на Кипър, свързани с „подстригване“ на депозитите над 100 хил. евро, може би ще бъдат използвани като модел при бъдещи спасявания на закъсали банки в еврозоната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10