"Мудис": Спасителната програма за Кипър не успя да реши проблема с платежоспособността

Снимка: Архив

Според агенция "Мудис" споразумението на Еврогрупата за спасителната програма за Кипър оставя неадресирани въпросите за фундаменталната кипърска платежоспособност.

Агенция каза, че сделката ще осигури на Кипър толкова необходимата парична ликвидност и ще намали риска за непосредствен фалит на страната, въпреки че сделката за отпускане на финансовата помощ ще зависи от одобрението й в голям брой национални парламенти в еврозоната.

"Мудис" предупреди, че Кипър продължава да бъде изправен преди значителни проблеми:

Въпреки облекчението от настоящ ликвиден натиск Кипър все още е изправен пред застрашителни икономически и финансови проблеми. Ние вярваме, че постигането на дългова устойчивост вероятно ще изисква допълнителна официална подкрепа или преструктуриране на съществуващия държавен дълг и поради това очакваме, че рискът от фалит или излизане на малката островна държава от еврозоната ще се повишава в следващите години, посочват от кредитната агенция.

"Мудис" отбеляза, че постигнатото споразумение предполага, че общите брутни финансови нужди на Кипър ще бъдат в размер на 23 млрд. евро, или с около 6 млрд. евро по-големи от първоначалните очаквания в края на март, когато беше оповестена спасителната финансова програма за страната. Това допълнително финансиране ще стане изцяло за сметка на кипърските граждани чрез допълнително повишение на данъците, продажба на кипърските златни резерви и потенциално по-нататъшно "подстригване" на големите банкови депозити, прогнозират от агенцията.

Агенция "Мудис" заяви, че фискалната консолидация, заложена в т.нар. "Меморандум за съгласие" и генерирането на "първичен" бюджетен излишък (бюджетен баланс, без включване на разходите за обслужване на дълга) в размер на 3% от БВП през 2017-а година и от 4% през 2018-а година ще представлява извънредно голямо предизвикателство.

"Мудис" прогнозира, че кипърската икономика ще бъде изправена пред тежки разрушителни последици в следващите години, като очаква номиналният БВП да отбележи спад от поне 12% до 2015-а година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10