На своето последно заседание в началото на април, мнозинството членове на Английската централна банка отново не са обмисляли допълнителни парични стимули в подкрепа на британската икономика.
Протоколите от последното заседание на АЦБ (проведено на 3-ти и 4-ти април) показва, че деветимата членове на борда на директорите на банката са гласували единодушно за запазване на рекордно ниската британската лихва на ниво 0,5%. Отново трима от членовете на банката, в т.ч. и нейният шеф Марвин Кинг, са настоявали на трето поредно заседание за нови парични стимулиращи мерки (над настоящите стимули за 375 млрд. паунда), но останалите шестима представители на банката са били против.
Марвин Кинг, Пол Фишер и Дейвид Майлс са поискали допълнителни 25 млрд. паунда за покупки на британски облигации от страна на АЦБ като са посочили, че извънредните стимули ще подкрепят потреблението в страната, но без да окажат влияние върху инфлацията.
Но останалите шестима представители на банката не са били съгласни. Те се заявили, че нови стимули ще рискуват повишение на очакванията за по-висока бъдеща инфлация и ще доведат до обезценка на британската лира. Те са сметнали, че политика на подобрение на предлагането на кредити би била по-ефективна за британската икономика.
Днешните протоколи от последното заседание на АЦБ показват, че британски официални представители "виждат заслугата" на разширената схема на банката за "евтино" финансиране на търговските банки (известна като FSL) за повишение на кредитирането в страната. Тази програма стартира през миналия август, но въпреки че доведе до спад на лихвите по банковите кредити, предлагането на нови кредити/заеми почти не се промени.
Представителите на АЦБ са посочили, че продължават да следят внимателно развитията в еврозоната. Те са преценили, че постигнатото споразумение по спасителната програма за Кипър би навредил на инвеститорското доверие и са посочили, че решението за налагане на капиталов контрол и "подстригване" на големите банкови депозити в островната държава би повишило нестабилността на еврозоната.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..