Снощи беше пусната важна "фалшива" информация в социалната интернет мрежа чрез хакерска атака на акаунта на една от най-големите световни агенции Асошиейтед Прес.
В съобщение от името на АП в Twitter беше "изстреляна" новината: Две бомбени експлозии в Белия Дом. Президентът Обама е ранен.
Американските фондови индекси "изтриха" своите добри печалби от около и над 1%, което понижи в рамките на няколко минути пазарната капитализация на американските акции с 136 млрд. долара, а йената и франка качиха рязко спрямо еврото, долара и останалите основни валути.
Последва мигновено опровержение от агенция АП, в което се посочи, че хакери са успели да влязат в акаунта на агенцията в социалната мрежа Twitter и са изпратили от нейно име тази ужасна новина. Незабавно бяха блокирани всички акаунти на АП в социалните мрежи.
След това опровержение Уолстрийт се възстанови към нивата от преди "новината", като последва и нов натиск от продажби на японски йени и швейцарски франкове.
Тази хакерска инвазия стана факт след като по-рано през април Американската комисия за ценни книжа и фондови борси заяви, че компаниите могат да използват сайтовете на социалните медии, визирайки Twitter и Facebook, за да оповестяват информации, които могат да оказват влияние на финансовите пазари. "Инцидентът" с АП рискува да постави под заплаха статута на Twitter като социална медия за достоверни т.нар. "брейкинг нюз" и може да принуди собствениците на компанията да засилят сигурността на акаунти на своите клиенти.
"Фалшивата хакерска информация" е факт и само дни след като социалните интернет медии изиграха голяма роля около бомбения атентат в Бостън, изпращайки мигновено новините около атентата из целия свят.
Изводът от снощния инцидент с акаунта на АП в Twitter е един:
Подобни хакерски намеси и неправомерно публикуване на "фалшиви" новини от името на водещи информационни агенции, които новини да оказват значително влияние на финансовите пазари, могат да се окажат перфектното криминално престъпление в бъдеще.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..