ЕЦБ може да се превърне в "лоша банка" за южна Европа?

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Според немския "Ди Велт" Европейската централна банка ще започне да купува "лоши (необслужвани) дългове" от търговските банки в южна Европа и по този начин ще помогне на банките в тяхното кредитиране на бизнеса. Германският ежедневник цитира неназовани представители на централната банка.

Но "Ди Велт" посочва, че ЕЦБ вероятно ще се окаже подложена на силни критики, че тя изоставя своя официален мандат и е съгласна да поеме значителни рискове, ако банката действително започне да купува "лоши" активи от търговските банки в еврозоната.

Бизнесът в Испания и Италия продължава да изпитва затруднения при взимането на кредити и това се счита като един от основните проблеми за справяне с европейската криза и основна пречка пред подновяване на икономическия растеж в еврозоната, посочва изданието.

"Ди Велт" съобщава, че ЕЦБ обсъжда да започне покупки от европейски търговски банки на ценни книжа, които са гарантирани с активи (т.нар. книжа ABS), за да подобри кредитните условия в периферията на еврозоната.

Според немският ежедневник мнозинството представители на ЕЦБ може би са склонни на подобна мярка, но Бундесбанк (Германската централна банка) и някои други централни банки са против идеята.

Подобна програма за покупки на ABS книжа от ЕЦБ може да помогне за подобрение на кредитния риск в проблемните страни-членки на еврозоната, но от друга страна ще повиши финансовия баланс на централната банка с рискови активи.

"Ди Велт" цитира шефа на ЕЦБ Марио Драги да посочва, че банката вече преговаря с останалите европейски институции за начините за съживяване на пазара на гарантирани с активи ценни книжа (ABS книжа).

Тази "информация" може да окаже допълнителна подкрепа за европейския дългов пазар, да доведе до нови надежди, че ЕЦБ ще предприеме по-решителни мерки в подкрепа на икономическия растеж в еврозоната и да окаже известна подкрепа за еврото на валутния пазар.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10