Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд ще обсъдят как с общи усилия да се стимулира европейската икономика, както и варианти за понижаване на безработицата сред младежта от страните в региона.
Една година след като френските гласоподаватели избраха за президент Франсоа Оланд, германският канцлер планира среща с него, днес в Париж, на която да бъдат обсъдени вариантите за повишаване на конкурентоспособността в региона, намаляване на безработицата и как без сътресения Европа да излезе от кризисния режим, в който се намира.
Като ръководители на двете най-големи икономики в региона, Меркел и Оланд трябва да оформят обща стратегия и посока на действие преди срещата на европейските лидери през юни, на която ще бъде обсъждана координацията на икономическата политика в 17-членния блок. Докато френският президент призовава за намаляване на строгите икономии, германският канцлер настоява за реформи на пазара на труда, които да стимулират разкриването на нови работни места.
В интервю от 16-и май тази година, излъчено по немската телевизия, Ангела Меркел, която застана в подкрепа на Никола Саркози в президентските избори през миналата година, заяви, че Франция трябва да повиши своята конкурентоспособност, да увеличи работните места и да намали безработицата, особено сред младите хора. Това изказване дойде веднага след изявление на френския финансов министър Пиер Московиси, който заяви: ние сме свидетели на края на строгите ограничения, очаквам икономиката на страната да се върне на пътя на растежа през втората половина на годината. Според последните анализи обаче спадът на френската икономика от началото на годината се равнява на 0,1%, докато Германия бележи ръст от 0,4 на сто.
В крайна сметка Франция ще трябва да промени позицията си и да пренасочи своята икономическа политика, което ще е много неудобно за Оланд и неговия кабинет, заяви Ян Техау, ръководител на брюкселския център на Фондация "Карнеги".
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..