В снощно интервю за немската телевизия ZDF, президентът на ЕЦБ Марио Драги посочи, че много ниската инфлация и високата безработица означават, че ЕЦБ трябва да запази ниски лихви. Но той отбеляза, че лихвите отново ще бъдат повишени, когато има твърда увереност в икономическото възстановяване на еврозоната.
Защо лихвите са толкова ниски? Защото сме в криза. Инфлацията е много ниска, а безработните са милиони. При това положение, лихвите не могат да бъдат високи, заяви той през ZDF.
Драги също така подчерта лимитите на програмата на ЕЦБ за покупки на държавни облигации (т.нар. OMT програма) и предупреди, че Централната банка е "напълно" готова да остави дадена страна да фалира. Той подчерта, че ЕЦБ е готова да интервенира на дълговия пазар, само ако доходността (лихвите) на суверенните дългови книжа не отговаря на икономическите фундаменти на даде страна-член на еврозоната.
Централната банка ще предприеме действия, ако има криза на доверие в еврото, която криза да заплашва платежоспособността на страните, но ние няма да интервенираме, за да осигурим платежоспособност на държавите, ако те се проявяват като прахосници, подчерта "Супер Марио".
Драги отхвърли схващането, че ЕЦБ отнема инициативата на правителствата да се ангажират с нужните реформи и с фискалната консолидация чрез OMT програмата на банката, като се аргументира, че лихвеният спред между дълговите книжа остава достатъчно висок, за да принуждава страните да провеждат "стриктни и ефективни" програми, за да останат платежоспособни.
Марио Драги "гарантира", че ЕЦБ няма да използва инструмента "по-висока инфлация" за разрешаване на дълговата криза в еврозоната.
Той подчерта, че рисковете за германските данъкоплатци са "определено отслабнали" от преди година. Този коментар на Драги е факт на фона на започващото днес изслушване от германския Конституционен съд по въпроса за OMT програмата на Европейската централна банка.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..