Дали Гърция не върви към предсрочни избори?

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Гърция отново се оказва на радара на финансовите пазари през последните месеци, показва днешен анализ на финансово-информационната компания IDEAglobal.

В последно време имаше редица позитивни коментари относно развитията в гръцката икономика, някои оправдани, други според IDEAglobal прекалено оптимистични.

Но в последно време има завръщане на гръцките политически рискове. Това, което на пръв поглед изглежда като незначително събитие - снощното закриване на държавната радио и телевизионна компания ERT на Гърция, повишава несигурността относно стабилността на управляващата в страна коалиция в краткосрочен и средносрочен план.

Вчерашното решение на гръцките власти се дължи на поетите ангажименти от гръцката страна за намаляване на размера на работещите в държавния сектор. Правителството така и не успя да организира план за съкращаване на около 2 хиляди държавни чиновници и когато поставеният от мисията на Тройката (международните кредитори на страната от ЕК, ЕЦБ и МВФ) краен срок наближи, най-лесното решение на гръцките власти беше да закрият тази голяма държавна организация (имаща около 2,6 хиляди служители), вместо да разработи план, който да включва съкращения в целия държавен сектор.

Важен е начинът, по който беше взето това решение. Малките коалиционни партньори в правителството (представителите на ПАСОК и на партията "Демократична Левица") заявиха, че не са били съгласни с подобен план и когато решението беше оповестено, те обаявиха, че дори не са били предварително информирани. Нещо повече, основната управляваща партия - "Нова демокрация", не разполага с мнозинство, за да успее да прокара този закон през гръцкия парламент без подкрепата на другите младши партньори в управляващата коалиция. В резултат на това законът за закриването на държавното радио и телевизия беше направен опит да бъде приет чрез използването на т.нар. "ускорена" юридическа процедура, която не включва одобрението на парламента, което одобрение почти сигурно няма да бъде постигнато.

Комбинацията от липса на сътрудничество в управляващото мнозинство и позитивните коментари за гръцкото правителство от международните институции дава две възможни обосновки, довели до това изненадващо решение, посочват от IDEAglobal. Първо, премиерът Самарас вярва, че той може да прокара необходимото законодателство, като накара останалите партньори да се съгласят, или най-малкото да не се противопоставят на закона при неговото гласуване в парламента. В типичния стил на теорията на войната той вероятно смята, че другите коалиционни партньори ще загубят повече, ако има нови предсрочни избори и това ще ги принуди да не реагират агресивно на вчерашното решение. От друга страна, ако законът мине, неговата политическа сила и статус ще се увеличат. Това е нещо, което той може да използва след неуспешния опит за продажба на държавната компания за пренос на газ DEPA на руската компания "Газпром".

Според втория сценарий гръцкият премиер желае да предизвика нови извънредни избори, тъй като вярва, че неговата партия може да постигне още по-добри резултати спрямо предишния вот. Въпреки това, като се имат предвид текущите проучвания на общественото мнение, изглежда малко вероятно "Нова Демокрация" да получи абсолютно мнозинство, така че в крайна сметка може да има значително повишение на политическата нестабилност след евентуално предсрочни избори.

Според анализа на IDEglobal има три възможни отговора от страна на ПАСОК и "Демократичната Левица". Те биха избегнали директна конфронтация със Самарас или биха свалили настоящото коалиционно правителство. И двете действия имат своите плюсове и минуси, но в момента двете по-малки партии изглеждат слаби за нови предсрочни избори. От друга страна отлагане на едни евентуални нови избори може да ги направи дори още по-слаби.

Има и трети вариант на противодействие - чрез отмяна на този закон, но това би означавало, че ще гласуват срещу основния партньор в управляващата коалиция, а това не би бил най-добрият сигнал за стабилността на правителството.

От IDEAglobal вярват, че основният и най-вероятен сценарий е този, при който младшите коалиционни партньори ще се "огънат" и няма да се опитат да отменят прокарването на закона в парламента. По този начин те няма да доведат до сваляне на правителството. Ако обаче правителството поиска да "пренавие болтовете", двете малки партии могат да поиска вот на доверие в парламента.

В заключение от IDEAglobal посочват, че вече има ясни сигнали за проблеми между коалиционните управляващи партньори, така че животът на правителството вече изглежда доста съкратен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10