Стенограмата от последното заседание на АЦБ не изненада финансовите пазари

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Оповестената днес стенограма от последното заседание на Английската централна банка, проведено в началото на месеца (на 5-и и 6-и юни), показва, че решението за запазване на настоящата програма за покупки на британски ценни книжа е било взето за пореден път с 6 срещу 3 гласа (подобно на гласуването на заседанието през май).

И деветте членове на банката са гласували единодушно (с 9 на 0 гласа) за запазване на рекордно ниската британска лихва в 0,5%.

Шефът на АЦБ Марвин Кинг, както и представителите на банката Пол Фишер и Дейвид Майлс отново са поискали повишение на програмата за "количествени облекчения" с 25 млрд. паунда до 400 млрд. паунда, но останалите шестима представители на банката са настояли за запазване на тази "замразена" програма в 375 млрд. паунда.

Според Кинг, Майлс и Фишер британската икономика би спечелила от повишение на покупките на британски държавни облигации, като подобна мярка ще повиши производството, но без да доведе до рязко повишение на инфлацията. Тримата са отбелязали, че икономическото ребалансиране във Великобритания и зад граница ограничава икономическия растеж на Острова. Те са предположили, че рисковете от продължаващата криза в еврозоната остават съществени, особено по отношение на британските банки. Според тях допълнителни парични стимули в този момент ще позволят по-скорошно завръщане на АЦБ към нормалната парична и лихвена политика.

Мнозинството от членовете на банката обаче са настояли, че паричната политика е била вече "достатъчно стимулираща" и че цената от по-нататъшно повишение на програмата за "количествени улеснения" би надвишила ползите от самата програма.

Представителите на АЦБ виждат повишение на инфлацията в страната до около 3% през юни и през летните месеци, както и запазване на инфлацията близо до това ниво през есента.

Централната банка е отчела, че икономическите развития във Великобритания през последния месец са били в общ план позитивни и в линия с последния тримесечен "инфлационен доклад" на АЦБ.

Банката е посочила, че повишението на доходността на глобалните дългови пазари през последния месец е показало голямата пазара чувствителност към очакванията на инвеститорите за бъдещата парична политика на водещите централни банки.

Днешната стенограма от последното заседание на АЦБ не представлява изненада за финансовите пазари, но поредното гласуване с 6 на 3 гласа за непромяна на програмата за "количествени улеснения" даде мотив за известни продажби на британската лира.

Стерлингът се понижи от сутрешния връх около 1,5668 долара обратно към 1,5620. Еврото отскочи от сутрешното дъно около 0,8550 паунда към 0,8570.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10