Италия може би ще се нуждае от европейска спешна финансова помощ в рамките на следващите шест месеца, заяви втората по големина италианска банка Mediobanca за британската преса (в-к Telegraph).
Италия вероятно ще се нуждае от подобна спешна финансова помощ, тъй като страната продължава да се плъзга към по-дълбока икономическа криза (рецесия), а по същото време кредитната криза се разпространява и към големите компании, предупредиха от водещата италианска банкова институция.
"Времето бързо изтича", заяви топ анализаторът на Mediobanca Антони Гуглиелми в поверителен доклад за клиенти на банката. Италианската макро ситуация не се подобри през последното тримесечие, дори напротив. Около 160 от големите компании в Италия се намират в необичайни управленски кризи, посочва той.
В докладът на Mediobanca се предупреждава, че Италия неизбежно ще приключи с молба за официална спасителна финансова програма от Европейския съюз в рамките на следващите 6 месеца, ако страната не успее да понижи покачващата се цена на дълга (новия ръст по лихвите на италианските дългови книжа през последните дни) и не отбелжи в скоро време икономическо възстановяване.
(Бел.ред.) Днес лихвата по 10-годишните дългови книжа на Италия се понижава с 8 пункта към 4,73%, но след като вчера скочи до 4,81%, отбелязвайки ръст от 100 пункта (ръст от 1%) от 22-ри май насам (когато Фед на САЩ започна да дава сигнали за предстоящо понижение на стимулираща парична програма на резерва).
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..