Португалската политическа криза се задълбочи след провал при преговорите на управляващата коалиция и основната опозиционна партия за постигане на пакт за "национално спасение" до края на изминалата седмица.
Трите основни португалски партии не успяха да постигнат споразумение за разрешаване на продължаващата няколко седмици политическа нестабилност, оставяйки президента на страната с две възможни опции: да остави отслабената коалиция да продължи да управлява страната или да призове за незабавни избори.
Нерешената политическа криза вероятно ще обезпокои инвеститорите относно способността на Португалия да приключи успешно спасителната програма за 78 млрд. евро, изтичаща през юни 2014-а година. Тя също така ще създаде голям проблем за кредиторите на страната - Европейската комисия, Международния валутен фонд и Европейската централна банка - които се надяваха да използват страната като пример за успешна политика на строги икономии.
Този процес показва, че ние сме изправени пред две различни визии за страната ни: да се запази настоящата посока, като се представи и нов път за Португалия и за тези, които мислят като нас, че португалците не могат да правят повече жертви, заяви социалистическият лидер Антонио Хосе Сегуро. Това негово изявление е факт след като президентът Анибал Каваку Силва поиска от социалистите да участват с двете управляващите партии в "национален пакт за спасение", който да доведе до провеждането на предсрочни избори в страната през следващата година, но при запазване на изпълнението на международния спасителен план.
Политическата подкрепа за програмата на икономии в Португалия намаля доста бързо след две години на относително спокойствие. По-рано този месец двама министри подадоха оставка на фона на нарастващия натиск за смекчаване на програмата, който е главния виновник за трите поредни години на рецесия и за скок на безработицата над 17%. Оставката на Паолу Порташ като външен министър "подпалила" криза в управляващата коалиция, след като неговата по-малка партия от управляващата коалиция (CDS-PP) заплаши да се оттегли.
Двете коалиционни партии успяха да постигнат компромис, но португалският президент Силва настоя за по-широк пакт на "национално спасение", в който да участва и основната опозиционна Социалистическа партия.
Още от самото начало на преговорите обаче се видя, че пактът е малко вероятен поради различните гледни точки за това, от което се нуждае страната. Социалистите поискаха и подписаха финансовата спасителна програма през 2011-а година, но сега те обвиняват настоящото правителство за прилагане "на сляпо" на строгите икономии и за игнориране на дълбока рецесия и висока безработица, които бяха причинени от тази спасителна програма.
Португалия влезе в третата година на икономическа рецесия, а нивото на безработицата надмина 17%. Лидерът на социалистите Сегуро подкрепя предоговаряне на спасителни условия, включително за облекчаване на бюджетните цели и намаляване на цената на заемите. Но той застава категорично зад оставане на Португалия в еврозоната и за запазване на поетите финансови ангажименти. Каквото е да е решението на президента, Социалистическата партия ще продължи да настоява за одобрение на предложения, които да създадат работни места, икономически растеж, баланс на публичните сметки, управление на държавния дълг и истински държавни реформи, заяви той.
Двете управляващи партии - Социалдемократическата партия на премиера Педру Пасош Коелю и CDS-PP партията на този етап не коментират изявлението на Сегуро.
Междувременно португалският президент Силва изключи възможността за предсрочни избори и поиска от настоящата управляваща коалиция център-дясно да продължи да управлява до изтичане на нейния мандат през 2015-а година, за да осъществи планирания за средата на следващата година край по изпълнението на спасителната финансова програма на ЕС и МВФ.
Тъй като не е възможно да се постигне компромис за "национално спасение", аз смятам, че най-добрата алтернатива е настоящото правителство да продължи да работи до края на неговия мандат през 2015-а година, заяви Силва.
Като президент на Португалия той има правомощията да насрочи извънредни парламентарни избори, ако повярва, че правителството е загубило способността да управлява.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..