След края на днешното заседание Централната банка на Нова Зеландия (RBNZ) запази без промяна основната лихвата от 2,5% - най-ниското ниво от март 2011-а година. Но последвалото изявление на банката сякаш даде сигнал за предстоящо повишение на лихвите в началото на следващата година.
Гуверньорът на банката Греам Уилър посочи, че се очакват RBNZ да запази основната лихва в страната без промяна до края на настоящата година, но също така отбеляза, че вероятно ще е необходимо премахване на паричните стимули в бъдеще.
Това е първото изявление на Централната банка, в което се дават сигнали за вероятната бъдеща посока на лихвите и първо заседание от декември 2011-а година насам, след което RBNZ намеква за повишение на лихвите в бъдеще.
Уилър каза, че икономическият растеж в Нова Зеландия се подобрява. Паричната политика ще зависи до голяма степен от това, доколко растежът в жилищния пазар и в строителния сектор ще окажат влияние върху инфлационния натиск. Централната банка отново посочи, че новозеландският долар остава висок и продължава да бъде негативен фактор за сектора на търговия.
След днешното изявление на шефа на RNBZ паричните пазари започнаха да оценяват с цели 92% вероятност за първо повишение на новозеландската лихва през март 2014-а година спрямо 76% вероятност преди заседанието на Централната банка.
Това доведе до поскъпване на новозеландския долар на валутния пазар, като той удари петгодишен връх спрямо австралийския долар около 0,8716 спрямо 0,8600 нивото от снощи. Местната валута поскъпна и спрямо щатския долар обратно над 0,8000 нивото с поглед към вчерашния петседмичен връх около 0,8012 американски долара.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..