Редица европейски банки не разполагат с достатъчна възможност за разширяване на кредитирането, което прави алтернативното финансиране още по-неотложно, заяви Беноа Кьоре от Европейската централна банка в интервю за списание Euromoney.
Европейската банкова система все още намалява своята задлъжнялост и до известна степен е обременена с неизгодни заеми, каза Кьоре и добави, че в резултат на това много банки от еврозоната нямат много голяма възможност в техния счетоводния баланс за разширяване на кредитирането.
Трябва да бъдат открити нови източници на финансиране и да се реинтегрират капиталовите пазари в еврозоната, за да се гарантира, че реалната икономика няма да бъде лишена от кредити, посочи Беноа Кьоре.
Именно това е много важен въпрос в момента, тъй като малките и средните предприятия са от ключово значение за икономическия растеж и те имат важна роля за поставяне на началото на икономическото възстановяване в региона, каза Кьоре.
Той подчерта, че зависими от местните кредитори и без достъп до капиталовите пазари, малките и средни предприятия са най-силно засегнати от ограниченото кредитиране от страна на банките в еврозоната.
Докато Европа не трябва да се стреми да копира модела на САЩ, кризата подчерта уязвимостта на европейския модел на финансиране, който разчита основно на банките. За да се промени това, трябва да се намерят начини да се диверсифицират, задълбочат и реинтегрират капиталовите пазари в Европа, поясни Кьоре.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..