Японското правителство остави непроменена своята икономическа оценка за страната (спрямо доклада през миналия месец) и заяви, че икономиката върви към устойчиво възстановяване, като същевременно отбелязва край на дефлация.
Икономиката се повишава стабилно и се движи към самостоятелно устойчиво възстановяване, се казва в месечния икономически доклад, след като през миналия месец правителството направи възходяща ревизия на своите прогнози за трети пореден месец.
Правителството също така заяви, че 15-годишният постоянен спад на цените достигна своя край, тъй като икономиката отбеляза висок растеж през първите шест месеца на годината, подкрепен от агресивната парична политика, увеличаване на фискалните разходи и обещанията за структурни реформи в подкрепа на растежа.
Последните ценови развития показват, че дефлацията приключва, се казва в месечния икономически доклад на японското правителство. Тази оценка звучи по-уверено от миналия месец, когато правителството каза, че дефлацията отслабва.
Основният индекс на потребителските цени (CPI), който изключва цените на нетрайните стоки, но включва цените на енергията, нарасна с 0,4% на годишна база през юни - първо повишение от април 2012-а година (когато се повиши с 0,2%) и най-голям ръст на годишна база от ноември 2008-а, когато основният CPI се повиши с 1,0%.
Но официални представители на японското правителство заявиха, че Япония все още не е преодоляла дефлацията. Цените трябва да покажат ясни признаци, че няма да се върнат отново към хроничен спад, се посочва в днешния правителствен доклад.
Междувременно правителството ревизира становището си за пазара на труда, като каза, че състоянието на заетостта се подобрява. През миналия месец в правителствения доклад се посочи, че състоянието на заетостта се подобрява, въпреки че остават някои лоши аспекти.
Равнището на безработица в Япония спадна до 3,9% през юни от 4,1% през май, достигайки най-ниското си ниво от октомври 2008-а година (когато безработицата беше в 3,8%).
Този доста позитивен последен икономически доклад на японското правителство доведе до първоначален спад на йената на валутния пазар. Доларът отскочи към 98,30 йени - точно под вчерашния едноседмичен връх около 98,43 йени, а еврото се повиши към 130,37 йени (малко под вчерашния едноседмичен връх около 130,66 йени). Но опровержението от японските власти на "информацията" от по-рано през седмицата, че премиерът Шиндзо Абе планира да понижи корпоративния данък и последвалият спад на японския фондов пазар (индексът Nikkei се срина с над 2%) доведе до ново поскъпване на йената (с оглед статута й на валута - убежище). Доларът падна до дъно за деня към 97,58 йени, а еврото върна назад към 129,75 йени (но над сутрешното дъно около 129,66 йени).
Именно този рязък спад в долар/йена след солидния нов спад на индекса Nikkei доведе и до рязко повишение на евро/долар през тънката и неликвидна азиатска търговия. Еврото се повиши рязко до часови връх за деня около 1,3311 долара, след като бяха прицелени стопове на "къси" позиции за единната европейска валута над 1,3285 (над вчерашния връх около 1,3280) и над 1,3300 долара. Но в началото на европейската търговия еврото върна назад към 1,3280 областта, където сега са разположени първи оферти "купува" за единната валута.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..