Добрият ръст на Ifo индекса за бизнес климата в Германия не помогна на еврото и на акциите

Индексът на германския икономически институт Ifо, определящ нивото на бизнес климата в Германия, отбеляза повишение до 16-месечен връх от 107,5 пункта през август спрямо 106,2 пункта за юли и при прогнози за по-умерено подобрение до 107,0 пункта. Това е най-високото ниво на индекса от април 2012-а година.

Индексът на текущите бизнес условия в Германия през август се повиши силно до 112,0 пункта от 110,1 пункта през предишния месец и при прогнози за 110,9 пункта.

Индексът на Ifo института за бъдещите бизнес очаквания се повиши през август до 103,3 пункта спрямо 102,4 пункта през юли и при прогнози за 103,0 пункта.

Добро подобрение до 11,1 пункта от 7,9 пункта отчита и индексът за бизнес климата в промишления сектор (най-високо ниво от април 2012-а година), както и индексът за състоянието в търговията на едро, като той се повиши през август до +7,7 пункта от -0,2 пункта през юли. Има обаче влошаване на бизнес климата в строителния сектор (спад на индекса до -4,2 пункта през август от -1,5 пункта през юли) и на индекса за търговията на дребно (понижение до +2,6 пункта от +3,0 пункта за предишния месец).

Вохълрабе от Ifo института посочи, че сигналите за икономическо възстановяване в еврозоната могат да представляват допълнителен стимул за икономиката на Германия през втората половина на годината. Той обаче отбеляза, че еуфорията в строителния сектор вече отшумява, но въпреки това бизнесът остава солиден. Бизнес доверието в Германия продължава да се подобрява през август на фона на подобрение в перспективите пред износа след сигналите за икономическо възстановяване в еврозоната и индикациите, че Китай - топ експортна дестинация за германските производители на машини и оборудване - възстановява част от своя възходящ икономически импулс.

Днешното добро Ifo бизнес проучване е в синхрон с останалите позитивни индикатори от Германия - оповестените през миналата седмица добри предварителни PMI индекси за активността в промишления и в сектора на услугите през август.

Въпреки по-силния Ifo индекс, след неговото оповестяване последва изненадващо рязък спад на еврото на валутните пазари. Говори се, че спекулативни фондове са използвали първоначалния отскок на еврото след оповестяване на проучването, за да закрият печеливши дълги позиции в единната европейска валута. Еврото падна рязко от 1,3387 долара към ново дъно за деня около 1,3322 долара, като има подобни негови продажби и спрямо йената, което доведе до спад на единната европейска валута към ново петдневно дъно около 130,43 йени.

Спекулативни валутни играчи и фондове в последните дни на търговия държаха относително големи по размер "дълги" позиции в евро. Оповестените в петък данни за спекулативните валутни позиции на IMM (International money market) показват, че през седмицата до 20-и август са били отворени нетни "дълги" позиции в евро за цели 36,746 хил. контракта (всеки един контракт за 125 хил. евро) - най-големи по размер нетни "дълги" евро позиции от началото на февруари насам. Напрежението на финансовите пазари около задълбочаващата се криза със Сирия обаче дава мотив за закриване на част от тези доста големи по размер спекулативни "дълги" позиции в единната европейска валута.

Страховете от възможна скорошна Западна военна офанзива в Сирия задълбочава и днешния доста солиден спад на европейските борси, като инвеститорите игнорираха доброто Ifo бизнес проучване. Общият индекс Stoxx Europe 600 вече пада с 1,12%, немският индекс Dax с цели 1,5%, френският CAC40 с 1,38%, а британският FTSE100 с 0,77%.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10