Разцепление сред републиканците относно досегашната твърда позиция на партията в Конгреса на САЩ?

Снимка: Архив

Според агенция Bloomberg повече от дузина обезсърчени депутати от Републиканската партия в Конгреса на САЩ са се срещнали с говорителя на Долната камара на американския парламент Джон Бейнър (републиканец) с настояване да се направят сериозни отстъпки, които да позволят скорошно възстановяване на работата на федералното правителство.

Те са заявили на Бейнър, че партията трябва да се откаже от твърдото настояване за отлагане или промяна на вече влезлия в сила Закон за здравните грижи, известен като Obamacare, в замяна на одобрение от републиканците в Конгреса на САЩ на законопроекта за временно финансиране на федералното правителство и закона за бюджета за финансовата 2014-а година.

През последните седмици говорителят на Конгреса Джон Бейнър оглавяваше твърдото ядро на партията (известно като Чаеното парти), което не допускаше никакви компромиси по въпроса за Закона за здравни грижи на президента Обама.

Републиканският депутат Рийд Райбъл беше цитиран да казва, че двупартийна група от около 40 представителите на Конгреса е провела неофициални преговори, за да се намери компромис за слагане край на частичното спиране на работата на федералните институции.

Според Bloomberg поне 15 републиканци са оказали сериозен натиск върху Джон Бейнър да призове за гласуване в Конгреса на законопроекта, одобрен от Сената, за временно финансиране на правителството, без да се настоява за отлагане или промяна на Obamacare. Петима от тях са се срещнали с Бейнър, преди той и останалите лидери на Конгреса и Сената да се срещнат снощи в Белия Дом с президент Обама.

Умереният републикански депутат от Ню Йорк Питър Кинг заяви по-рано през седмицата, че ако в Конгреса се проведе гласуване по законопроекта, одобрен от Сената, поне около 100 републикански депутати (от общо 232-ма) могат и да подкрепят безусловно законопроекта, което да позволи скорошно рестартиране на работата на федералното правителство.

Дали тази информация не е "светлина в тунела" е все още рано да се каже, но доларът реагира с известно повишение на валутите пазари. Еврото върна под 1,3600 долара, а британската лира падна рязко към 1,6164 долара с поглед към вчерашното важно дъно от 1,6161 долара.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10