МВФ понижи прогнозата си за ръста на БВП на Русия

Снимка: Васко Михайлов

Международният валутен фонд понижи прогнозата си за ръста на БВП на Руската федерация за следващата година от 3% на 2%. За това съобщи съветникът на европейското управление на МВФ – Антонио Спилимберго. Прогнозата за ръста на БВП на страната за тази година не се променя спрямо оценката от октомври и продължава да бъде 1,5%.

Икономическият ръст във втората най-голяма икономика на Стария континент значително се понижи и по наши данни през текущата година той ще бъде 1,5%, заяви Спилимберго.

Според него забавянето на икономическия ръст се дължи главно на съкращаването на инвестициите в основния капитал (машини и оборудване), основно в крупните държавни компании. Спилимберго подчерта, че това може да се разглежда като ново явление, защото в миналото спадовете в темпа на растеж на руската икономика обикновено се свързваше с промени в цените на нефта. От друга страна потреблението в страната е на стабилно равнище, подкрепяно от кредитната експанзия и ръста на заплатите в страната. Антонио Спилимберго смята, че съотношението на инвестициите към БВП в Руската федерация трябва да бъде по-високо.

МВФ определя прогнозите за приходите във федералния бюджет на Русия за 2014-а година – 2016-а година като по-скоро оптимистични. Те визират заложените сравнително високи цени на нефта, въпреки че никой не може да прогнозира с точност какви ще са стойностите.

Изчисленията на МВФ се различават от тези на руското министерство на икономиката и развитието, от където в началото на месеца понижиха прогнозите си за БВП за 2014-а г. до 2,5%, а за 2015-а г. на 2,8%. Институцията определи ръст от 3,3% в страната за 2016-а г.

В абсолютно изражение брутният вътрешен продукт на Русия за 2014-а г. се очаква да бъде 72,765 трлн. рубли (около 1,614 трлн. евро).

Тази статия достигна до Вас със съдействието на ИП "Бул Тренд Брокеридж".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10