Ръководителят на Международния валутен фонд Кристи Лагард призова за по-голямо сътрудничество между централните банки в света, позовавайки се на заплахата от сътресения, които да се разпространят в глобалната финансова система.
Водещите световни финансови институции трябва да предприемат колективна отговорност за управлението на сложните канали на свръх обвързаност в света, заяви Лагард в Лондон.
Всички парични институции трябва да имат тясно сътрудничество и да проявяват загриженост за потенциалното въздействие на техните политики по отношение на другите страни, посочи тя.
Нейните коментари стават по време на една от най-лошите кризи и масирани разпродажби на нововъзникващите пазари от повече от десетилетие и след като в края на миналата седмица управителят на Централната банка на Индия Рагурам Раджан критикува настоящия курс на Фед за намаляване на паричните стимули.
През миналата седмица Федералният резерв не обърна внимание на сътресенията на развиващите се пазари, когато взе решение за второ поредно намаление на програмата си за покупки на американски облигации.
Шефът на МВФ заяви, че разширяването на световните финансови и търговски обвързаности през последното десетилетие, съчетани с появата на големите развиващи се икономики, изисква по-голямо сътрудничество в световен мащаб. Тя нарече този процес "нов многостранен подход".
В такива силно преплетени лабиринти дори и най-малките напрежения могат да бъдат усилени, да отекнат и да окажат влияние в целия свят - често дори за един миг и често с непредвидими обрати, посочи Лагард.
Каналите, които носят сближаване, също могат да бъдат източник на зараза, добави управителят на МВФ.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..