Промишлената активност в Китай отбеляза изненадващо ново сериозно влошаване през февруари, достигайки до 7-месечно дъно, показват оповестените днес предварителни данни от PMI проучването на британската банка HSBC.
Предварителният PMI промишлен индекс на HSBC за Китай падна рязко до 48,3 пункта през втория месец на годината при прогнози за запазване на индекса на януарското ниво от 49,5 пункта. Това представлява влошаване на активността в този водещ сектор на китайската икономика за втори пореден месец (понижение на PMI индекса под важното ниво от 50,0 пункта), след като през януари индексът падна под нивото от 50 пункта за пръв път от юли 2013-а година.
Спад под важното ниво от 50 пункта до 49,2 пункта отбеляза и PMI индекса, измерващ промишленото производство в страната, след като през януари той беше на ниво от 50,2 пункта. Поредно влошаване през февруари бележат и компонентите на PMI индекса за новите промишлени поръчки.
Главният икономист на китайския клон на банката HSBC Кю Хонгбин коментира слабото проучване така:
Продължаващата слабост на промишления сектор на Китай за втори пореден месец се дължи на по-слабите нови поръчки и на влошаване на производството. Липсата на инфлационен натиск (наличието на дезинфлация) предполага, че импулсът в промишления растеж може да продължи да отслабва и в бъдеще. Ние вярваме, че китайските управляващи ще трябва и могат да предприемат мерки за по-фино настройване на паричната политика, за да запазят стабилно темпо на икономически растеж през годината.
Днешните поредни доста слаби данни предполагат, че китайската икономика е изправена пред низходящ риск, като икономическото възстановяване продължава да бъде нестабилно. Според някои икономисти и анализатори растежът на БВП на втората по сила световна икономика ще се забави към 7,5% през първото тримесечие на годината и към 7,1% през второто тримесечие, след като в края на 2013-а година беше отчете растеж от 7,7%.
Доста слабият промишлен PMI индекс на Китай доведе до ново повишение на напрежението на глобалните финансови пазари и до спад на акциите на азиатските борси. Японският индекс Nikkei се срина с 2,15% с оглед и новото повишение на йената с оглед нейния статут на "валута-убежище". Доларът падна от 102,41 към 101,77 йени, докато еврото върна от 104,62 към 104,03 йени.
Китайският индекс Shanghai Composite се понижи с 0,18%, индексът Hang Seng падна с 1,18%, докато южнокорейският индекс Kospi се понижи с 0,64%.
Слабите данни от Китай провокираха спад на австралийския долар, който върна от сутрешния петседмичен връх от 0,9081 американски долара към 0,9010 нивото, докато еврото поскъпна към двуседмичен връх от 1,5385 "австралиеца".
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..