Вицепремиерът на автономната област Крим - Рустан Темиргалиев заяви, че през следващата седмица (на 16-и март) ще бъде проведен референдум дали Кримският полуостров да стане част от Руската федерация, предаде агенция РИА Новости.
Според руската информационна агенция на този референдум ще бъдат зададени два въпроса:
(1) Желаете ли включването на Крим в Руската Федерация като субект на федерацията?
(2) Желаете ли възстановяване на конституцията на Крим от 1992-ра година? (Според кримската конституция от 1992-ра година Крим е част от Украйна).
РИА Новости съобщава, че кримският парламент е гласувал за провеждането на този референдум за присъединяване на Крим към Руската федерация, като цели 78 кримски депутати от общо 86 са гласували за присъединияване на полуострова към Русия.
Регионалният офис на РИА Новости в Крим пък съобщи, че кримските власти обмислят да въведат руската рубла като основно платежно средство на полуострова.
Украинските власти реагираха веднага, заявявайки че кримският референдум ще бъде нелигитимен и незаконен. Междувременно агенция ИТАР-ТАСС съобщи, че през следващата седмица руският парламент може да одобри законопроект за опростяване на процедурата за присъединяване на "части на чужди държави" към Руската федерация. Агенцията цитира руския политик Сергей Миронов, който е участвал в изработването на този законопроект.Пред ИТАР-ТАСС Сергей Миронов е заявил: Говорейки пределно ясно, този законопроект ще бъде представен за гласуване в руския парламент в името на Крим.
Днешното решение на кримския парламент определено ще доведе до нова драматична ескалация на руско-украинската криза, като това решение е факт точно преди започващата в Брюксел извънредна Европейска среща на върха на която ще се дискутира кризата в Украйна.
Руската рубла реагира слабо на новината за референдума в Крим, но като цяло остава под натиск от продажби спрямо долара и еврото, въпреки интервенциите на Руската централна банка, докато руският фондов индекс MICEX падна с 1,42%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..