ОИСР предупреди за повишаващи се дефлационни рискове в еврозоната

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие лого ОИСР
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Рисковете от дефлация в еврозоната са се увеличили и Европейската централна банка трябва да запази лихвените си проценти в близост до нула в средносрочен план, за да се справи с тези рискове, обяви в свой доклад Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Докладът на изследователската компания базирана в Париж е факт, след като вчера ЕЦБ обяви че ще запази основния си лихвен процент по рефинансиране без промяна на рекордно дъно от 0,25%, въпреки 4-годишното дъно на инфлацията в еврозоната от едва 0,5% през март.

Рисковете от дефлация или от продължителен период на много ниска инфлация се дължат в голяма степен на икономическия застой, който води до постоянен натиск за намаляване на инфлацията под дефиницията на ЕЦБ за ценова стабилност от малко под 2%, се казва в доклада на ОИСР.

ОИСР призова ЕЦБ да обмисли допълнителни нестандартни мерки при евентуално засилване на дефлационните рискове в еврозоната, като организацията отбеляза, че Гърция, Кипър и Испания вече изпитват дефлационни процеси.

Шансът на еврозоната да се окаже в дефлация ще нараства, ако икономическата дейност в региона продължава да бъде слаба. Забавянето в развиващите се пазари и процеса на редуциране на паричните стимули от страна на Федералния резерв на САЩ, също биха увеличи шансовете за дефлация в еврозоната, се казва в доклада на ОИСР.

Докладът цитира и лошите кредити в балансите на търговските банки от еврозоната като основен риск за крехкото икономическо възстановяване на единния валутен блок. ОИСР призова ЕЦБ да спази обещанието си да бъде взискателна при преразглеждането на балансите на системно значимите европейски банки през настоящата година (при т.нар. банков "стрес тест").

ОИСР, която доста често критикуваше спешните мерки в еврозоната по време на кризата, призова правителствата от региона да останат в рамките на разумни финанси и да продължат процеса на намаляване на техните дългове..

ОИСР е анализаторски Think Tank ("мозъчен тръст"), чиито членове (34 на брой) включват най-богатите нации не само от Европа, но и в световен мащаб, като целта на организацията е да провежда форуми с правителствата за търсене на съвместни решения на икономическите проблеми.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10