Украйна притежава газови запаси за едва 9 млрд. кубически метра при необходими поне 18,5 милиарда

Украйна разполага със запаси за едва 9 млрд. кубически метра природен газ при необходима наличност от 18,5 млрд. кубически метра, заяви днес заместник изпълнителният директор на руския газов гигант "Газпром" Виталий Маркелов.

Според нашите украински колеги техните газови запаси са едва 9 млрд. кубически метра, като по наша преценка те се нуждаят от двойно по-големи по размер запаси от около 18,5 кубически метра, за да се гарантира безпроблемния транзит на руски газа към Европа, посочи той на днешна пресконференция на "Газпром".

Маркелов отново подчерта, че експортът на руски газ за Европа през Украйна остава стабилен, като в същото време пак настоя за изплащане на украинските задължения към руския газов гигант в размер на 3,51 млрд. долара.

Вчера "Газпром" заплаши, че ще спре подаването на природен газ за Украйна, ако до 2-ри юни Киев не осъществи авансово плащане за доставките през следващия месец. Ако Украйна не плати авансово юнските доставки на газ от "Газпром", компанията ще информира на 3-ти юни в 09:00 часа украинските си партньори какъв ще е бъдещия размер на доставяния руски газ, заяви шефът на компанията Милер. Той допълни, че ако до тогава властите в Киев не осъществят авансово плащане, "Газпром" няма да осъществи каквато и да е било доставка на природен газ за Украйна.

Междувременно вицепрезидентът на "Газпром" Виталий Маркелов обяви, че руският газов гигант няма да покани китайски компании да участват в разработване на газови находища в Русия. Попитан дали компанията обмисля да привлече китайски фирми за разработване на газовите находища, което би помогнало допълнително за подписване на важното газово споразумение с Пекин, той отговори: Ние не търсим подобно сътрудничество.

Руският президент Владимит Путин планира да посети Китай на 20-и май, като "Газпром" се надява при това посещение да бъде подписна важната газова спогодба след много години на тежки преговори. Целта на този договор е руската страна да успее да диверсифицира износа на газ, който на този етап е в най-значителна степен към Европа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10