Украйна отхвърли предложение на Москва за намаляване със 100 долара на цената на доставяния руски природен газ, заяви днес украинският премиер Арсений Яценюк, цитиран от агенция Ройтерс.
Той посочи, че Украйна продължава да настоява за промени в договора между украинската газова компания "Нафтогаз" и руската "Газпром" и допълни, че неговата страна желае да плаща получавания от Москва газ по пазарни цени.
Русия представи идея за отмяна на наложените от нея експортни мита за износ на газ за Украйна в размер на 100 долара за хиляда кубически метра, което да доведе до намаляване на цената на природния газ за Киев. Москва наложи тези експортни такси след като през март анексира Кримския полуостров.
Именно спорът за природния газ е в основата на кризата между Русия и Украйна, като евентуален провал на преговорите може да спре процеса за мирно разрешаване на конфликта между украинските власти и проруските сепаратисти след седмици на насилие в източната част на Украйна.
Русия ни предложи намаляване на цената на природния газ със 100 долара, заяви в телевизионно интервю Яценюк и подчерта: Нашата позиция остава същата: ние настояваме за нов договор и за пазарни цени на природния газ.
Украйна иска да промени договора от 2009-а година, според който страната се задължава да купува конкретен обем природен газ, независимо дали има необходимост от него или не, при 485 щатски долара за 1000 кубически метра - най-високата цена, платена от който и да е клиент на "Газпром" в Европа.
Очаква се днес Русия и Украйна да възобновят разговорите в Брюксел след осемчасовите преговори, които приключиха вчера в ранни зори и които не успяха да доведат до преодоляване на различията по ценообразуване.
Междувременно "Газпром" заяви, че е преместила за следващия понеделник (16-и юни) дадения от компанията краен срок на Украйна, след който Киев ще трябва да започне авансово плащане на доставките на руски природен газ.
Ако в крайна сметка Москва спре доставките на природен газ за Киев, това може да наруши и доставките на "Газпром" за Европейския съюз, тъй като някои от европейските страни (в т.ч. и България) получават газ единствено по тръбопроводите, преминаващи през Украйна.
В същото време агенция Интерфакс цитира украинския енергиен министър Юрий Продан да казва, че Украйна няма да изплати газовия си дълг към Русия, докато не бъде постигната договореност по цените на природния газ.
Попитан от журналисти в Брюксел, дали Киев ще се разплати с руския газов гигант Газпром, Продан даде ясно да се разбере, че няма промяна в позицията на Украйна при провежданите в белгийската столица преговори. Не, няма да се разплатим докато не бъде постигнато цялостно споразумение, заяви той.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..