Швейцарската централна банка запази без промяна рекордно ниската основна лихва

Швейцарската централната банка (ШЦБ) запази без промяна рекордно ниската основна лихва в страната и потвърди, че ще продължи да се намесва на валутния пазар, за да ограничи поскъпването на швейцарския франк спрямо еврото.

След края на днешното заседание Банката запази без промяна целевия диапазон на тримесечния швейцарски Либор в 0,00%-0,25% за 12-то поредно тримесечие. Това решение на ШЦБ беше очаквано от финансовите пазари.

Базираната в Цюрих банка въведе минимално ниво на валутна обмяна на швейцарския франк спрямо еврото през септември 2011-а година, като днес повтори за сетен път, че ще интервенира на валутния пазар, за да предотврати поскъпване на франка спрямо единната европейска валута (да попречи на спад на еврото под ниво от 1,20 швейцарски франка). Според SNB поставеният от нея лимит за кроса евро/франк е "правилния финансов инструмент", който да ограничи евентуално поскъпване на местната валута.

ШЦБ ще продължи да прилага тази валутна политика с максимална решителност, се посочва в днешното решение на банката, добавяйки, че стойността на швейцарския франк все още е висока.

Швейцарската централна банка обяви лека възходяща ревизия на прогнозната инфлация за 2014-а година до повишение на индекса на потребителските цени (CPI) с 0,1% от предишна прогноза в 0,0%. Според банката инфлацията през 2015-а година ще се повиши с 0,3% (при прогноза през март за повишение с 0,4%) и с 0,9% през 2016-а година.

В същото време ШЦБ очаква растеж на БВП на Швейцария с около 2% през настоящата година - без промяна спрямо предишната прогноза от март, като прогнозира продължаване на умереното икономическо възстановяване през втората половина на годината. Базираната в Цюрих банка обаче посочи, че глобалното икономическо възстановяване остава крехко и нестабилно, като продължава да има значителни низходящи рискове. Глобалната икономика ще става по-стабилна през следващите тримесечия, но икономическите развития все още остават потиснати от историческа гледна точка, се посочва в днешния доклад на Швейцарската централна банка.

Президентът на ШЦБ Джордан заяви, че банката ще следи внимателно влиянието от неотдавнашното понижение на лихвите от страна на ЕЦБ върху швейцарската икономика и валута.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10