Търговският дефицит на Великобритания се разшири през май по-силно от очакванията в резултат на изненадващо силно повишение на вноса при по-слаб растеж на британския износ, показват днешни данни на британската национална статистика (ONS).
Глобалният търговски дефицит на Великобритания през май се разшири до 9,204 млрд. паунда спрямо дефицит за 8,812 млрд. паунда през април (ревизия от дефицит за 8,924 млрд.) и при прогнози за търговски дефицит в размер на 8,75 млрд. паунда.
Търговският дефицит на Острова със страните извън Европейския съюз се разшири до 3,961 млрд. паунда при дефицит за 3,876 млрд. паунда през април (ревизия от дефицит за 3,783 млрд.) и прогноза за подобрение на търговски баланс до дефицит в размер на 3,4 млрд. паунда.
Дефицитът със страните от ЕС се разшири до 5,2 млрд. паунда от дефицит за 4,9 млрд. паунда през предходния месец.
Британският износ регистрира през май слабо повишение от 0,6% на месечна база до 24,1 млрд. паунда, докато вносът в страната се повиши с цели 1,7% до 33.3 млрд. паунда.
Днешните по-слаби данни (най-вече слабото подобрение на износа) подчертават факта, че британският промишлен и експортен сектор все още се нуждаят от подкрепа, за да се гарантира дългосрочен устойчив икономически растеж.
Британската лира реагира негативно на данните, връщайки от сутрешния връх около 1,7167 (малко под 69-месечни връх от 4-ти юли около 1,7180) към 1,7109 долара с поглед обратното към дъната от предходните два дни около 1,7092/84.
Еврото поскъпна към едноседмичен връх от 0,7970 паунда, след като на 7-и юли удари 22-месечно дъно около 0,7914 британски лири.
Серията слаби данни от Европа (за индустриалното производство във Франция и Италия и за търговския баланс на Великобритания) задълбочат и спад на европейските пазари на акции към двумесечни дъна. Общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,97%, бележейки спад за пета поредна сесия на търговия, докато британският индекс FTSE100 се понижава с 0,71%. Немският фондов индекс DAX и френският индекс CAC40 бележат понижение с около 1%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..