На днешното редовно заседание Централната банка на Русия (РЦБ) изненадващо повиши основната лихва с 50 базисни пункта до ниво от 8,0% от предишно ниво от 7,5%, цитирайки като основен мотив за това свое решение запазването на инфлацията в страната далеч над заложените от банката цели. Това повишение на ключовата руска лихва е факт, след като само в рамките на март и април Руската централна банка повиши своята основна лихва с общо 200 базисни пункта (с 2,0%).
Руската централна банка посочи, че новите геополитически напрежения могат да окажат влияние върху руската рубла (до нова нейна обезценка) и това да доведе до допълнително повишение на инфлационните очаквания в страната.
Инфлацията не спада толкова бързо, колкото се очаква, посочи РЦБ и допълни: Повишението на тези геополитически рискове ще доведе до запазване на високи инфлационни очаквания и може да представлява заплаха, че инфлацията ще надвиши ценовите прицели за следващите няколко години.
Ако високите инфлационни рискове продължат да упорстват, Централната банка ще продължи да повиши основната си лихва, предупреди РЦБ.
Днешното решение на РЦБ да повиши основната лихва до 8,0% не беше очаквано от участниците на финансовите пазари, но не доведе до съществена промяна на нивата на руската рубла. Все пак рублата поскъпна с 9 копейки спрямо долара, достигайки ниво от 35,04 рубли за един щатски долар.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..