МВФ очаква икономическият растеж на Китай да надмине 7%

Според МВФ икономиката на Китай може да нарасне с по-бързи темпове спрямо първоначалните си прогнози за 2015-а година. Международната финансова институция анонсира бъдещите си очаквания след намаляване на рисковете, свързани с охлаждането на имотния пазар във втората по големина световна икономика.
Икономическият растеж в Китай вероятно ще надхвърли 7% през следващата година, коментира Чангуон Рии, директор на МВФ за Азиатско-тихоокеанския регион.
В своята прогноза МВФ предвижда икономическият растеж да надхвърли 7,4%, което е малко под целевия таргет на правителството за 7,5%.
„Очакваме, че политическите лидери са подготвени и разполагат с необходимите инструменти, с които да поддържат икономическия растеж над 7% през следващата година”, коментира още Рии.
Много икономисти обаче прочитат в забавянето на продажбите на имотния пазар най-големия риск пред икономиката на Китай. Жилищните цени, продажбите и новото строителство се понижават съпроводено с нарастващия спад при цените на добавъчните и биологични материали - стъкло, стомана, цимент.
През следващите месеци анализаторите смятат, че Пекин ще предприеме някои по-сериозни стимулиращи мерки, включително и подпомагане на потенциалните купувачи на недвижима собственост, за да преодолеят икономическото забавяне.
Изглежда, че това не тревожи Рии, който смята, че слабата активност на имотния пазар не е сериозен проблем, а по-скоро адаптиране към новите условия на пазара. Все пак той отбеляза, че МВФ ще следи за неочаквани обрати и негативни сценарии.
Забавянето на китайската икономика не трябва да бъде приемано като „голям риск” още повече с оглед на това, че тя дава добър шанс на останалите Азиатски страни да се конкурират с Пекин и привлекат преки чуждестранни инвестици”, коментира още директорът на МВФ за Азиатско-тихоокеанския регион.
В този смисъл растежът в Азия вероятно ще остане на скромни нива, но това от своя страна ще даде преднина на останалите страни в региона, поставяйки ги в по-добро положение спрямо високите лихвени проценти на САЩ в контекста на износа на капитали и пазарна волатилност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10