Китай може да се възползва от възможността да прилага т.нар. сенчесто банкиране, за да предостави на бизнеса нужното финансиране, докато в същото време се върви в посока затягане на регулациите в банковия сектор, анансираха официалните лица на централната банка на Китай.
Поредицата от сенчести банкови фалити, като например невъзможността да бъдат погасени кредитни продукти за 4 млрд. юана (652,18 млн. долара), гарантирани от Evergrowing Bank по-рано през този месец засилиха спекулациите относно подготвеността на правителството да се справи с подобен проблем.
Вицепрезидентът на Централната банка отбеляза, че сенчестото банкиране може да бъде насърчено до такава степен, че да има позитивни ефекти върху реалната икономика, като уточни, че не може да се отрече нуждата от допълнително финансиране въпреки прибягването до подобен ход да крие по-високи рискове.
Сенчестово банкиране, което по своята същност е заемане на финансиране от фирми които не подлежат на строгите банкови регулации, дава по-голяма свобода и адекватност в определянето на лихвените проценти, но също така е и по-рискова дейност.
Популярността на такъв тип банкиране нарасна през последните години с оглед на инвестиционната си ориентирането и по високодоходна алтернатива на банковите депозити. Анализите обаче предупреждават, че рисковете от фалит при евентуално по-мащабно заемане се повишават, след като втората по големина световна икономика забавя своето икономическо развитие.
Сенчестият банков сектор в Китай може да достигне около 33 трилиона юана до средата на 2014-а г., което е 58% от БВП на страната за 2013 г. или 20% от общите банкови активи.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..