Израел планира да предложи за продажба на фондовата борса в Тел Авив през следващите три години минаторното си дялово участие от над 49% в държавни компании, което според изчисления на финансовото министерство ще укрепи публичните финанси с постъпление от 15 млрд. шекела (4,1 млрд. долара).
Социалистическото правителство на министър-председателя Бенджамин Нетаняху одобри предложението за продажба на дяловото участие на държавата в капитала на държавната електрическа компания, държавната компания за водоснабдителни услуги, железницата, държавния пощенски офис. По този начин чрез процеса на приватизация държавата ще погаси част от дълговата си експозиция в държавните компании.
Движението и ценовите изменения на финансовите инструменти, което е характерно за всички финансови пазари в другите западни страни, се очаква да окаже положително влияние върху развитието и укрепването на капиталовия пазар на Израел, коментира финансовият министър. Това е стъпка напред към намаляване на политическите процеси в държавните компании, с което ще намалеят и корупционните практики, заяви още в своето изказване Яир Лапид.
Според Нетаняху реформата ще позволи по-голяма прозрачност в управлението на държавните компании.
Израел ще потърси възможност за продажба на дяловото си участие в капитала на Israel Natural Gas Lines и държавните пощи. Освен това правителството се готви да извърши приватизация на военната индустрия, пристанището Ашдод и няколкото по-малки компании, в резултат на което се очаква да генерира постъпления от 4 млрд. шекела.
Сред компаниите, попадащи в приватизационния план на Израел през 2016-а, са държавното пристанище в Хайфа и Israel Aerospace Industries (IAI), с които се очаква реализирането на парични постъпления от 5 млрд. шекела . През 2017-а г. в това число влизат държавните фирми Rafael и Israel Electric Corp (IEC) при очаквани 6 млрд. шекела приход за държавните финанси.
При предходното си управление настоящият финансов министър приватизира ключови сектори в икономиката на страната, в т.ч. търговски банки, въздушната компания El Al и телекомуникационната Bezeq Telecom, с оглед на възможността за нормалното функциониране на една пазарна икономика.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..