Японската централна банка с безсрочна програма за количествени улеснения

ЯЦБ

Гуверньорът на Японската централна банка Харухико Курода заяви, че политическите лидери не предвиждат краен срок за приключване на програмата за количествени улеснения, уточнявайки, че стимулите ще бъдат поддържани докато не бъде постигнат ценовия таргет за инфлация от 2%.
Той също така сподели своето виждане, че слабата йена ще окаже позитивен ефект върху икономиката на страната.
„Ние се стремим към постигането на заложената цел за равнище на инфлация от 2% в резултат, на което ще поддържаме количествените и качествени улеснения (QQE) докато общото равнище на цените не влезе в коловоза на устойчивото развитие”, Курода коментира пред парламентарните представители.
„Не сме определили срок за пристъпване към смяна на курса на експанзивната монетарна политика”, добави още той.
Курода също така пренебрегна опасенията на някои икономически анализатори, които предупреждават, че дългосрочното разхлабена парична политика ще доведе до неизбежна хиперинфлация.
„Няма да позволим инфлацията да надхвърли 2%”, заяви той, добавяйки, че е твърде рано да се дебатира едно евентуално затягане на паричната политика, имайки предвид, че Япония само наполовина успява да посрещне ценовия таргет за нивото на инфлация.
За ограничаване на количествените улеснения, по думите на гуверньора, може да се говори единствено при постигането на заложената инфлационна цел от Централната банка на Япония през 2015 г. Освен това, резултатът трябва да е устойчив, а не просто да напомня за временно решаване на проблема.
По отношение на обезценяването на местната валутна единица през месец септември, Курода повтори отново своето убеждение, че слабата йена подпомага износителите и китайските фирми, опериращи и развиващи дейността си извън страната, но от друга страна се отразява неблагоприятно върху местните домакинства и компаниите в сектора на услугите заради респективно нарастващите разходи за внос.
„Повишението при вносните цени в резултат на поевтинялата валута бе компенсирано от понижението при разходите за суровини”, допълни Курода.
Нивото на потребителската инфлация се колебае около 1% и дори да изключим ефекта на повишението при данъка върху продажбите през април се пораждат известни съмнения относно това дали ръстът на цените ще достигне 2% през следващата година, каквато е и прогнозата на ЯЦБ.
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10