По-голямата част от регионите в Япония продължават да се възстановяват след негативните последствия от повишаване ставката на данъка върху продажбите през месец април. Това става ясно от тримесечния доклад на Централната банка на Япония, с който тя чертае оптимистична икономическа перспектива на фона на все по-очевидните сигнали за възможно забавяне на икономическото развитие на страната.
В някои региони негативните ефекти от повишаване на данъка върху продажбите са преодолени, което отчасти се дължи на поевтиняването на йената. В резултат на това, от една страна, местните стоки и услуги стават изгодни за чужденците, но от друга, обезценяването на националната валута прави вноса по-скъп за местните потребители.
В тримесечния доклад на Централната банка за регионалното състояние на икономиката се запазва оценката на 8 от общо 9 региона, затвърждавайки по този начин устойчивата тенденция на възстановяване. Единствено при североизточния регион Тохоку оценката е занижена спрямо резултата от предходното тримесечие.
Според доклада на Централната банка за вътрешното търсене, ситуацията на пазара на труда и условията за правене на бизнес се подобряват, а в повечето региони частното потребление все по-малко изпитва негативните ефекти от увеличаването на данъка.
Тримесечният доклад на Централната банка ще бъде един от факторите, които ЯЦБ ще разгледа по време на заседанието на 31-ви октомври. Освен това тогава се очаква да се дискутира визията за дългосрочна стратегия по отношение на паричната политика.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..