На срещата на върха в Пекин политическите лидерите на държавите-членки на Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество обещаха да предприемат "гъвкави" фискални политики, за да подкрепят глобалната икономика и създаването на работни места.
Слабите икономически данни за глобалния растеж не позволяват създаването на достатъчно работни места. Това дискутираха 21-те члена на огранизацията за Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество, обявявайки, че трябва да се съсредоточат върху структурните реформи, които да бъдат в основата на икономическия растеж.
Тъй като световната икономика е изправена пред предизвикателството на ниската потребителска активност и въздържането от текущо потребление, а растежът е променлива величина и остава под нивата, необходими за създаването на достатъчно на брой работни места, рисковете нарастват все повече. Ще продължим да следваме гъвкава фискална политика, като вземаме предвид краткосрочните икономически условия, така че да подкрепим икономическия растеж и създаването на нови работни места, като ясно се придържаме към фискална стабилност.
Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество включва страните САЩ, Япония, Южна Корея, Индонезия и Канада, съставляващи 40% от населението в целия свят, 54% от световното производство и 44% от търговията.
Американският заместник-министър на финансите Сара Блум Раскин коментира в свое изявление, че икономическото възстановяване в САЩ продължава да набира скорост и е важно също така всяка една от държавите-членки да предприеме политически мерки за насърчаване на съвкупното търсене.
На срещата на финансовите министри на АПЕК бе обсъдено и решението за ненамесата на централните банки в определянето на валутните курсове, позволявайки по този начин обективното отразяване на пазарните настроения и потребителските предпочитания.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..