Тенденцията за развитие на икономиката на Япония остава негативна, а анализаторите, до които се допитаха журналисти от информационната агенция „Ройтерс”, понижиха прогнозата си за годишния икономически растеж за пети пореден месец, обосновавайки се, че вариант, при който централната банка на Япония ще достигне целевия таргет за инфлация от 2% за 2014 г., е малко вероятен.
В контекста на бавното възстановяване на икономиката след данъчните промени през април (повишаване ставката на данъка върху продажби) и разочароващите данни за промишленото производство, много анализатори се преориентираха и допуснаха, че централната банка на Япония ще облекчи паричната си политика още през настоящата фискална година.
По-голямата част от тях, обаче, очакват това да се случи през 2015 г.
ЯЦБ предприе твърде много монетарни стимули през април 2013 г., за да насърчи производството и създаването на икономически растеж, обещавайки да удвои паричната база до 270 трлн. йени (2.50 трлн. долара) в продължение на повече от две години. В крайна сметка, това, което успя да постигне като резулат бе обезценяване на националната валутна единица спрямо долара с около 15%.
В контекста на последно отчетените данни за нивото на инфлация – 1.1%, някои икономисти оптимистично предположиха, че ЯЦБ може да успее да достигне ценова инфлация от 2% през следващите фискални 2015/2016 г.
Потребителската инфлация, според други икономисти, считано без ефектите от повишаване на данъка върху продажбите, вероятно ще нарасне до 1.1% през 2014 г.
С оглед на понижаващите се цени на петрола, обаче, всички централни банки могат много скоро да се сблъскат с проблема на ниската инфлация и в частност с нарасващите рискове от дефлация в условията и опасенията на ЕЦБ и ЯЦБ.
„Посоката, в която следва да поеме развитието на глобалната икономика, очевидно, няма да спомогне за реализиране на плановете на министър-председателя Шиндзо Абе. Ниските цените на суровините не са добре дошли за икономиката на Япония, ако централната банка на страната се придържа на 100% към инфлационната си цел”, коментира Грос.
Според данните на Ройтерс, получени при анкетирането на 24-ма анализатори, ръстът на БВП се очаква да достигне само 0.2% за текущата фискална година. С това икономиката ще отстъпи крачка назад спрямо прогнозата за ръст от 0,3% на БВП за предходния месец и за 1% за месец май.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..