Централната банка на Швеция пристъпи към намаляване на основната лихва до рекордно ниско ниво, с което забави плановете за затягане на монетарната политика до 2016-а г. с оглед на притеснението, че най-голямата скандинавска икономика може да влезе в дълбока дефлационна спирала.
Скандинавската икономика е относително силна, а икономическата активност продължава да се подобрява, твърди публикация на базираната в Стокхолм финансова институция. Но, за сметка на това, инфлацията е твърде ниска.
Основният лихвен процент бе понижен до нулева стойност спрямо предходните 0,25%, което е третото понижение за по-малко от година. Според проучване на информационната агенция "Блумбърг", направено сред 17 икономисти, прогнозите сочат за намаляване на основната лихва до 0,1%. Само двама от тях са очаквали настоящото равнище. Централната банка на Швеция обяви, че не смята да пристъпи към повишаване на лихвените проценти до средата на 2016-а г.
Според експертите на Централната банка лихвеният процент на паричния пазар трябва да остане на това ниво, докато инфлацията не започне да се повишава убедително. Подобна промяна на курса на водената монетарна политика може да се очаква към средата на 2016-а г.
Този ход отправя призив към бившите членове на борда, политици и икономисти да предприемат по-сериозни действия за предотвратяване на дефлацията. Потребителските цени се понижават през седем от последните девет месеца, а равнището на инфлацията се запазва под целевия таргет от 2% в продължение на почти три години.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..