Октомврийски данни за икономическото развитие на Китай

Данните за икономическото развитие през октомври най-вероятно няма да изненадат икономисти, финансови анализатори или потребители, имайки предвид, че вътрешното търсене се забавя и поражда някои притеснения относно риска пред политическите лидери да пристъпят към по-сериозни стимули за реализирането на икономически растеж.
Изследване на информационната агенция „Ройтерс”, проведено сред 22-а икономисти показва, че инвестициите с фиксирана доходност, които са важен двигател за икономическия растеж нарастват с относително бавен темп през последните близо 13 година и с 15.9% от началото на миналата година.  
Вътрешното и външното търсене продължават да отслабват, трудовият пазар остава под натиск, докато компаниите изпитват недостиг на парични средства в резултат на затегнатото кредитиране.
Годишната потребителска инфлация достигна 1,6% през октомври, с което запазва нивата си от септември, но и остава под целевия таргет, заложен от правителството в рамките на 3,5%.
Инфлацията се понижи повече от очакваното през септември, достигайки най-ниските си нива от януари 2010 г. насам, пораждайки опасения от дефлация сред някои икономисти.
Кредитирането ще се задържи слабо при очаквано понижение на отпусканите кредити и паричното предлагане.
Паричният агрегат M2 отчита повишение от 12,9% през октомври спрямо предходната година, запазвайки се на нивата от септември.
Две от най-големите банки на Китай отчетоха най-голямото нарастване на лошите си кредити през третото тримесечие за последните две години, докато депозитната база за цялата банкова система се понижава, карайки търговските банки още повече да затегнат кредитирането.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10