Министрите от кабинета на правителството в Япония изразиха опасенията си относно бързото поевтиняване на йената с оглед на това, че ще трябва да се справят с възможната критика по свой адрес за планираното обезценяване на националната валута и насърчаване на конкурентоспособността на износителите.
Йената поевтиня до близо седемгодишно дъно спрямо долара по-рано през седмицата, след като Японската централна банка изненада инвеститорите с разширяване на програмата си за количествени улеснения.
Някои политически лидери изразяват притесненията относно по-високите цени на вносните стоки, вследствие от поевтиняващата валута, тъй като това може да се отрази негативно на икономиката на страната.
До този момент Япония не среща критика от страна на останалите държави, но ако йената продължи да поевтинява твърде бързо спрямо долара, политическите лидери на световните икономики ще отправят своите забележки към страната за манипулиране на валутната единица и увеличаването на количеството базови пари в икономика над обезпечените такива.
„Имайки предвид, че доларът се разменяше за 79 йени от момента, в който правителството пое управлението на страната, не би било грешка да споменем, че валутата е загубила голяма част от стойността си.”, коментира финансовият министър на страната.
Инфлацията се покачи откакто Японската централна банка стартира програмата си за количествени улеснения през миналата година, но понижението на лихвените проценти намери поле за изява също така в поевтиняването на националната валутна единица.
Япония се опитва да се измъкне от 15-годишния си период на дефлация, в резултат на което някои икономисти считат, че по-скъпият внос ще се отрази позитивно на икономиката.
Според финансовия министър, обаче, поевтиняващата валута е благоприятна за увеличаване и насърчаване на износа. Малкият и средният бизнес, както и много домакинства, започнаха да се опасяват, че повишението на вносните разходи ще компенсира ползите, които носи нарастването на износа, а може би това ще има и по-сериозни последици.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..